Pistole CZ 75 TOBRUK vynesla v charitativní aukci na pomoc Ukrajině 5 milionů korun

4. 4. 2022

Na aukčním večeru pořádaném Forbes a iniciativou Svobodu Ukrajině byla limitovaná edice pistole CZ 75 TOBRUK vydražena za 5 milionů korun. Aukce se pořádala ve středu 30. března 2022 a vynesla celkovou částku 27,8 mil. Kč.

Česká zbrojovka a.s. připravila k 80. výročí bojů československých vojáků v Tobruku (21. 10. 1941 – 10. 12. 1941) limitovanou edici 80 kusů pistolí CZ 75 TOBRUK.

Tato jedinečná edice připomíná 739 příslušníků Československého pěšího praporu 11 – Východního, kteří se na podzim 1941 pod velením podplukovníka Karla Klapálka po boku dalších spojeneckých jednotek zapojili do obrany libyjského přístavního města Tobruk obleženého silnými německo-italskými vojsky. Čechoslováci zde ve velice náročných podmínkách a za cenu 9 padlých a mnoha desítek raněných prokázali odhodlání bojovat za osvobození své vlasti.

Třebaže se komunistický režim systematicky pokoušel potlačit význam západní části protifašistického odboje, Čechoslováci na „tobrucké krysy“ nikdy nezapomněli.  Po roce 1989 došlo k jejich rehabilitaci, úspěšná obrana Tobruku se stala pevnou součástí bojových tradic dnešní Armády České republiky a zařadila se mezi pravidelně připomínané události, na které můžeme být právem hrdi.

Základem edice CZ 75 TOBRUK je celoocelový model CZ 75 B ráže 9 mm Luger. Rám, závěr i hlaveň jsou leštěny na vysoký lesk. Kontury rámu a závěru jsou zvýrazněny zdobnou linkou vytvořenou inkrustací ryzím stříbrem, střenky jsou vyrobeny z vysoce jakostního ořechu.

Na levé straně zbraně jsou uvedeny letopočty 1941 – 2021, název zbraně CZ 75 TOBRUK cal. 9 mm Luger a popis Vyrobeno v České republice v edici 80 kusů. Pravá strana připomíná místa bojů nápisem Tobruk, Libye. Pro tuto edici jsou vyhrazena unikátní výrobní čísla v rozsahu 1941-01 až 1941-80. Citát z dobového snímku „Na bezpráví vybudovaná moc je pomíjivá.“ nad názvem jednotky Československý pěší prapor 11 – Východní na pravé straně rámu je svým poselstvím stále aktuální.

Střenky vedle motivu čs. vlajky zdobí límcový odznak pro československé veterány tažení na Středním východě (anglicky Middle East, odtud ME). Dno zásobníku nese symbol pouštní krysy, dobové přezdívky spojeneckých vojáků v severní Africe.

CZ_75_Tobruk_zatis.jpg

 

Naše zbraně a produkty jsou distribuovány do více jak 90 zemí světa

Dealer/Service lokátor