CZ shooting team

Matt Emmons

Olympijský vítěz a mistr světa ve střelbě z malorážky se stal novou tváří řady CZ 457

Tváří nové řady malorážek CZ 457 je vedle vynikající české střelkyně Kateřiny Emmons také její manžel, mistr světa a olympijský vítěz ve střelbě z malorážky Matthew Emmons (roč. 1981). Rodilý Američan už řadu let žije a působí v České republice – a tuto zemi přijal za svou novou vlast natolik, že tento rozhovor vedl česky.

Rozhovor a Bio

Spojené státy jsou pro střelce zemí zaslíbenou. Jak jste se dostal ke střeleckému sportu? V případě vaší ženy Kateřiny byli sportovními střelci už prarodiče. Ovlivnila vaše střelecké směřování také rodina?

Co říkáte o Spojených státech, je sice do značné míry pravda, ale hodně záleží na odvětví střelby. Třeba olympijské disciplíny tam nejsou tak známé jako tady v České republice. Vyrostl jsem v rodině, kde každý muž lovil. Střílení mě vždycky bavilo, taky jsem myslivec. Ale vůbec jsem nevěděl, že střelba může být také sport. Ke sportovní střelbě jsem se dostal náhodou. Jeden tátův známý nám říkal, že některé vysoké školy v USA mají střelecké týmy a členům dávají stipendia. Zeptal se, jestli mám rád střílení. Řekl jsem, že ano, a tak jsem s ním začal. Ukázal mi základy a pak našel klub, který byl od nás asi hodinu autem. Začal jsem tam trénovat. Takže původní důvod byl, že mě to bavilo a také jsem chtěl dostat stipendium na vysokou školu. Olympiáda nebyla prvotní myšlenkou.

Pamatujete se na vaši první zbraň?

Přesně ne, asi to byla nějaká vzduchovka. Ale pamatuji si svoji první malorážku – Marlin Model 60, samonabíjecí. Děda ji měl, tak jsem s ní chodil střílet. Bylo mi asi šest nebo sedm.

S malorážkou jste později dosáhl vynikajících výsledků na olympijských hrách. Neuvažoval jste, že byste přešel na jinou střeleckou disciplínu, třeba skeet?

No, jasně! Kdybych si měl vybrat znova, tak by to byl určitě skeet. Anebo lukostřelba. Oboje je pro mě hodně zábavné. Ale ne, když zrovna prší. (smích)

S manželkou Kateřinou máte čtyři děti. Bude některé z nich střeleckou nadějí a posléze šampionem jako rodiče?

To je dobrá otázka. Náš cíl je učit všechny děti střílet a rozumět zbraním – což souvisí třeba s bezpečností. Jestli chtějí závodit, fajn, ale doufám, že si vyberou jiné sporty. Třeba golf, biatlon, baseball… Náš názor je nechat děti hrát si a vyzkoušet různé sporty a nic nedělat na sto procent, pokud jim nebude 14 nebo 15 let. Na druhou stranu doufám, že alespoň některé z mých dětí se mnou budou chodit lovit.

V roce 2019 jste spolu s manželkou tvářemi České zbrojovky ve spojení s malorážkami série CZ 457. Jak tento projekt vnímáte?

Jsem opravdu rád, že mohu spolupracovat s Českou zbrojovkou a pomáhat s tímto projektem. Nová malorážka CZ je velmi dobře vymyšlená. Vidím v ní potenciál a několik možností. Pro Katku i pro mě je čest spolupracovat s českou firmou, která má bohatou historii a vyrábí excelentní zbraně.

Jaké jsou podle vás největší benefity řady CZ 457?

Nová malorážka CZ 457 se mi opravdu hodně líbí. Mám rád věci, které jsou jednoduché, ale velmi dobře fungují. Její závěr a spoušť jsou excelentní – jemné a čisté. Možnost vyměnit hlaveň a ráže je ideální. Je možné používat stejnou zbraň na tréninku na střelnici a také na lovu, tedy když je to v dané zemi povoleno. Stačí jenom vyměnit hlaveň a pažbu, což trvá asi 5 minut. Velice důležité je, aby zbraň hezky sedla do ruky. Musí být pohodlná a musí se s ní dobře střílet. A to se v případě CZ 457 povedlo na jedničku.

Měl jste už možnost dříve používat nebo vyzkoušet nějaké zbraně České zbrojovky?

Zatím s nimi bohužel mám velmi málo osobních zkušeností. Jeden dobrý kamarád v USA je policista a nosí pistoli CZ 75. Nestřílel jsem s ní, ale alespoň jsem ji držel v ruce. Je to krásná pistole a on na ni nedá dopustit. Také znám pár lidí z různých konců světa, kteří měli staré malorážky z České zbrojovky. Nepamatuji si přesně, který model. Byli to sportovní střelci, řekněme hobby střelci, a jednoznačně říkali, že ty zbraně jsou výborné. Jinak v USA a také tady v České republice mám kamarády, kteří jsou myslivci a mají CZ 550 nebo CZ 557. Ještě jsem od nich neslyšel špatné slovo. Všichni říkají, že jsou to kvalitní kulovnice a střílí dobře. Doufám, že v budoucnosti budu mít možnost nabrat se zbraněmi CZ nové zkušenosti!

Česká zbrojovka vyrábí široké portfolio zbraní. Od těch pro ozbrojené složky přes lovecké až po sportovní. Jaká z nich by vám byla nejbližší?

Hmmm…. Dobrá otázka… Pro mě by to asi byla lovecká kulovnice, takže CZ 557.

Žijete dlouhodobě v České republice, vaše manželka je špičková střelkyně. Jak hodnotíte úroveň střeleckého sportu v Česku? Mají podle vás čeští střelci k dispozici kvalitní zbraně?

Když se podíváme na velikost země, pak je tu úroveň střeleckého sportu na vcelku dobré úrovni. Obecně jsou tady velice dobré podmínky pro přípravu – alespoň u sportovní střelby existuje systém státní podpory klubů, který není ve světě běžný. Ano, střelci tady mají velmi kvalitní zbraně. Ti nejlepší i ti nadějní jsou v tomto ohledu velice dobře zabezpečeni. Střelba je ale finančně velice nákladný sport a já osobně si myslím, že právě nová řada CZ 457 může být s lehkými modifikacemi, zejména pokud se týká příslušenství, ideální zbraní pro ty, kteří se sportovní střelbou začínají a chtějí se dostat na slušnou úroveň.

Naše zbraně a produkty jsou distribuovány do více jak 90 zemí světa

Dealer lokátor