CZ BREN 2 BR

18. 3. 2019

Small Arms Defene Journal (USA), vol. 11, No. 2, David Pazdera

Ve dnech 10. až 12. září 2018 proběhlo již třetí setkání České zbrojovky Uherský Brod s odbornými novináři. Hlavní část akce, jíž se zúčastnilo na šest desítek žurnalistů, blogerů, vlogerů a všemožných dalších přidružených profesí, proběhla na zkušební vojenské střelnici v Bzenci, kde si světovou premiéru odbylo hned několik nových zbraní – včetně bojové pušky CZ BREN 2 BR ráže 7,62x51 mm NATO.

Připomeňme, že pro zbraňový komplet CZ BREN byl tento výkonný náboj plánován již ve fázi ideového projektu z ledna 2006. Česká zbrojovka se ale nejprve soustředila na vývoj v ráži 5,56x45 mm NATO, kterou požadovala Armáda ČR a která se stala typická pro modely CZ 805 BREN A1/A2.

Aplikace dalších ráží probíhala současně s celkovým zdokonalováním konstrukce, nyní již skutečně multikaliberní. Tak vznikl model CZ 807, primárně určený pro náboje 5,56x45 mm NATO a 7,62x39 mm; tendru v Pákistánu se však účastnily i pušky CZ ráže 7,62x51 mm NATO.

Osmsetsedmička zaznamenala slušné obchodní výsledky, nakonec jí ale bylo souzeno sehrát jen roli kvalitního mezitypu. Mezitím totiž dospěl k úspěšnému konci vývoj úplně nové modelové řady CZ BREN 2, jejíž sériová produkce začala v roce 2016.

Battle Rifle

Zářijová prezentace České zbrojovky v Bzenci ukázala, že i v tomto případě už je ve hře také verze ráže 7,62x51 mm NATO. Zatím v podobě, pro kterou byl zvolen název Battle Rifle. To je jeden z termínů, jimiž se odborníci snaží zpřehlednit vývoj ručních palných zbraní po druhé světové válce. Definice praví, že jde o vojenskou samonabíjecí nebo samočinnou pušku, která je zásobovaná odnímatelným zásobníkem a střílí náboji 7,62x51 mm NATO (případně částečně odlišnou civilní alternativou 308 Win).

Ke klasickým modelům této kategorie, FN FAL, M14 a H&K G3, dnes přibývají jejich moderní nástupci. Osvědčená ráže 7,62x51 mm NATO se totiž po dlouhých letech opomíjení začíná těšit zvýšené pozornosti, neboť v asymetrických bojích globální „války proti terorismu“ se objevila potřeba zajistit výrazně větší účinný dostřel i na úrovni malých jednotek.

Nové prvky

CZ BREN 2 BR na první pohled působí jako mírně přerostlá útočná puška. Jak nám vysvětlil senior product manažer České zbrojovky a.s. pro vojenské zbraně Ing. David Kreisl, takový dojem je v zásadě správný. Konstrukčním základem je v maximální možné míře model na náboje 5,56x45 mm NATO/7,62x39 mm. Zachováno zůstalo technické řešení, veškeré ovládání, rozebírání a skládání, způsob čištění. Některé drobnější díly jsou dokonce zaměnitelné. Plně identická je sklopná výsuvná pažba. Jinak je vše zvětšeno a zesíleno tak, aby zbraň spolehlivě fungovala s výrazně většími a výkonnějšími náboji. Jejich použití si vyžádalo jen jedinou větší konstrukční odlišnost: pro spolehlivou extrakci vystřelené nábojnice má CZ BREN 2 Battle Rifle dva vyhazovače.

Zapomenout nesmíme na „stanagový“ zásobník. Ten si v Uherském Brodě zkonstruovali sami a sami ho také vyrábějí ze subdodavatelských součástí. 25 nábojů představuje jednu z největších kapacit na trhu. Po ne úplně dobrých zkušenostech s průhlednými plasty, které si špatně rozumějí s oleji, nyní Česká zbrojovka využívá odolnější černý polymer. Pro kontrolu počtu nábojů slouží otvory v zadní části pláště, jimiž je i za šera dobře vidět světlá vratná pružina. Celkově se dnes sice dává přednost průběžnému taktickému přebíjení, ale pokud někdo pocítí potřebu zjistit, kolik nábojů mu v zásobníku ještě zbývá, stačí mu k tomu zbraň lehce vyklonit do strany.

Další novinkou, která ovšem bezprostředně nesouvisí s ráží, nýbrž s tím, že Česká zbrojovka se stále víc věnuje průběžné modernizaci svých zbraní s ohledem na přání a potřeby zákazníků, je dělené pouzdro závěru se samostatným předpažbím. Tento prvek výhledově umožňuje daleko větší variabilitu, ať už se to týká délek hlavní, nebo rozhraní pro montáž příslušenství. V Bzenci byla představena puška CZ BREN 2 BR s jednou dlouhou lištou dle MIL-STD-1913 na horní části, kde tvoří integrovanou součást pouzdra závěru a předpažbí, a druhou našroubovanou zespodu, kde sahá od konce předpažbí k pouzdru spušťadla (terminologií AR „lower receiver“). Po stranách raily hledáme marně. V České zbrojovce důkladně uvážili, zda se pustit do některého ze stále populárnějších „loků“, ale nakonec zvolili sadu standardizovaných závitů, které ozbrojeným složkám v souladu s aktuálními trendy umožňují nechat si vyrobit lišty a příslušenství přesně na míru v každém solidně vybaveném podniku.

Na střelnici

V Bzenci jsme mohli model CZ BREN 2 BR orientačně vyzkoušet na 300metrové střelnici. K dispozici bylo kvalitní střelivo 308 Win S&B Match, zbraň byla osazena kombinací kolimátoru EOTech s trojnásobně zvětšující předsádkou a opatřena dvojnožkou. V cílovém prostoru byly poppery zhruba velikosti lidského torza, pro náročnější i podstatně menší.

Zkušení střelci vleže s oporou bez potíží cinkali každou ranou. Výhodou byl dobrý zrak; někteří ze zúčastněných trochu válčili s relativně malým zvětšením optiky. Důležité bylo neustále dbát na správnou techniku spouštění. Přece jen 300 m už je slušná dálka a každá chybička je znát. Přesnostní potenciál zbraně se ovšem jevil být v pořádku, „missy“ spadaly výhradně na vrub uživatele.

Sama střelba (z bezpečnostních i praktických důvodů pouze jednotlivými ranami) byla komfortní záležitost, a to i když ji někteří kolegové vyzkoušeli vstoje. Zpětný ráz byl snadno zvladatelný, na čemž se vedle „inline“ pažby a její vysoké botky jistě podílela i skutečnost, že jde o automatickou zbraň. Vyplatilo se udržovat ústí hlavně nad střeleckou podložkou. Ta sice po každé ráně dramaticky zatančila, avšak vyhnuli jsme se tím víření všudypřítomného písku. V částečně pouštních podmínkách jsme přitom nezaznamenali žádné problémy s funkcí. Důkladnější posouzení vlastností modelu CZ BREN 2 BR bude ovšem vyžadovat exaktnější test, nejlépe provedený člověkem z cílové skupiny zákazníků.

Cesta k DMR

Přestože použitá ráže a výkony k takovému názoru svádějí, CZ BREN 2 BR není zbraň kategorie Designated Marksman Rifle. Jde o základní zbraň jednotlivce, ovšem s účinným dostřelem citelně překonávajícím dosah útočných pušek na náboje 5,56x45 mm NATO či 7,62x39 mm. Výhodou bojové pušky CZ je principiální konstrukční sjednocení s útočnými puškami CZ BREN 2. Ovládání i údržba jsou tím pádem stejné, což by mělo významně zjednodušit výcvik. Zachována byla také možnost střelby dávkou, která může mít smysl např. při vedení umlčovací palby.

Zářijové předvedení odborným novinářům znamenalo pro CZ BREN 2 BR veřejnou premiéru. Béerko už ale nějakou dobu zkoušejí ozbrojené síly několika zemí, údajně s dobrými výsledky. Další armády čekají, co bude následovat. Dokončením vývoje kvalitní bojové pušky ráže 7,62x51 mm NATO se totiž před Českou zbrojovkou otevírá hned několik možností dalšího rozšiřování nabídky – včetně modelu DMR, na němž se prý v Uherském Brodě již pracuje…

CZ BREN 2 BR – orientační údaje

Ráže 7,62x51 mm NATO
Celková délka s tlumičem plamene a vztyčenou vysunutou pažbou 1000 mm
Celková délka s tlumičem plamene a sklopenou pažbou 739 mm
Délka hlavně 407 mm
Hmotnost zbraně bez zásobníku a s mechanickými mířidly max. 3,82 kg
Hmotnost prázdného zásobníku 180 g
Kapacita zásobníku 25 nábojů

 

SADJ_2019-3-4_CZ-BREN-2-BR-page-001.jpg

SADJ_2019-3-4_CZ-BREN-2-BR-page-003.jpg

SADJ_2019-3-4_CZ-BREN-2-BR-page-004.jpg

 

SADJ_2019-3-4_CZ-BREN-2-BR-page-005.jpg

SADJ_2019-3-4_CZ-BREN-2-BR-page-006.jpg

Our guns and products are distributed into more than 90 countries

Dealer Locator