Střelecké družstvo CZUB

 

CZ Shooting Team je souhrnné označení družstev reprezentujících Českou zbrojovku a.s. na národních a mezinárodních střeleckých soutěžích. Díky širokému výrobnímu záběru České zbrojovky její střelci excelují v působivé řadě disciplín. Největšímu věhlasu se dlouhodobě těší pistolové družstvo IPSC, pro které v Uherském Brodě vznikají sportovní varianty nadčasového modelu CZ 75. Tyto špičkové zbraně v rukou elitních střelců těžko hledají konkurenci. Potvrzuje to neustále narůstající počet vynikajících výsledků na nejprestižnějších světových kláních.

V divizi Open, považované za „Formuli 1“ střelby podle pravidel IPSC, momentálně boduje továrně vyladěný model CZ 75 TS Czechmate, který s velkými úspěchy používá například Miroslav Havlíček, Martin Kameníček, Petr Pijáček, Martina Šerá a mnoho dalších.

Divizi Production, jež má nejblíž k běžné sériové výrobě, už delší dobu kraluje pistole CZ 75 SP-01 Shadow. Na toto moderní vtělení klasické pětasedmdesátky sází mnoho slavných osobností IPSC jako jsou Ljubiša Momčilovič, Robin Šebo, Andrej Hrnčiarik a Michal Štěpán, k nimž loni přibyla i dvojnásobná mistryně světa Maria Guščina.

V divizi Standard své kvality osvědčuje pistole CZ 75 Tactical Sports, s níž jsou spojena jména jako Josef Rakušan, Petr Znamenáček či Roman Podlešák.

Již od roku 1996 Česká zbrojovka a.s. podporuje střelbu podle pravidel IPSC také jako jeden z  hlavních sponzorů mistrovství světa, mistrovství Evropy a dalších kontinentálních mistrovství. Navíc hraje klíčovou roli při podpoře CZ Extreme Euro Open, největšího světového závodu mezinárodní úrovně Level III.CZ Shooting Team ale zdaleka není jen IPSC. Do rodiny CZ patří také slavná značka Zbrojovka Brno a reprezentanti České zbrojovky excelují rovněž v brokové střelbě, v níž si díky kvalitám moderních kozlic Brno Competition světový věhlas vydobyli Ivo Hilšer a Miroslav Matějík.

Do povědomí širší veřejnosti se zaslouženě začíná dostávat sportovní lovecká střelba, pro kterou v České zbrojovce vznikají speciální varianty lehkých kulovnic CZ 527 Varmint. S nimi dosahuje skvělých výsledků celá česká reprezentace, zejména ale bezkonkurenční Martin Šlechta.

Z dalších oblastí, které CZ Shooting Team pokrývá, zaslouží zmínit zejména nová disciplína Low Velicity Rifle, která se zrodila v Belgii v reakci na nástup samonabíjecí zbraně CZ SCORPION EVO 3 S1 ráže 9x19, jako dynamická sportovní střelba vhodná pro kryté střelnice. I v případě LVR, jejíž popularita rychle roste a šíří se do dalších zemí, je Česká zbrojovka hlavním sponzorem závodů.