Napsali o nás

 • Výsledek dražby pistole CZ 75 Republika: 650 000 Kč na podporu vojáků, policistů a hasičů

  http://www.fondsolidarity.army.cz

  Aukce pi REPUBLIKA

  Aukce - fotogalerie

   

   

 • Pořád chci být nejlepší na světě

  Střelecká revue 4/2019, David Pazdera

  SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-007 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-008 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-009

 • Novinky CZ pro rok 2019

  Střelecká revue 4/2019

  SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-001 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-002 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-003 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-004 SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-005

  SR 2019-4_Novinky CZ 2019, Eric Grauffel-page-006

 • CZ BREN 2 BR

  Small Arms Defene Journal (USA), vol. 11, No. 2, David Pazdera

  Ve dnech 10. až 12. září 2018 proběhlo již třetí setkání České zbrojovky Uherský Brod s odbornými novináři. Hlavní část akce, jíž se zúčastnilo na šest desítek žurnalistů, blogerů, vlogerů a všemožných dalších přidružených profesí, proběhla na zkušební vojenské střelnici v Bzenci, kde si světovou premiéru odbylo hned několik nových zbraní – včetně bojové pušky CZ BREN 2 BR ráže 7,62x51 mm NATO.

  Připomeňme, že pro zbraňový komplet CZ BREN byl tento výkonný náboj plánován již ve fázi ideového projektu z ledna 2006. Česká zbrojovka se ale nejprve soustředila na vývoj v ráži 5,56x45 mm NATO, kterou požadovala Armáda ČR a která se stala typická pro modely CZ 805 BREN A1/A2.

  Aplikace dalších ráží probíhala současně s celkovým zdokonalováním konstrukce, nyní již skutečně multikaliberní. Tak vznikl model CZ 807, primárně určený pro náboje 5,56x45 mm NATO a 7,62x39 mm; tendru v Pákistánu se však účastnily i pušky CZ ráže 7,62x51 mm NATO.

  Osmsetsedmička zaznamenala slušné obchodní výsledky, nakonec jí ale bylo souzeno sehrát jen roli kvalitního mezitypu. Mezitím totiž dospěl k úspěšnému konci vývoj úplně nové modelové řady CZ BREN 2, jejíž sériová produkce začala v roce 2016.

  Battle Rifle

  Zářijová prezentace České zbrojovky v Bzenci ukázala, že i v tomto případě už je ve hře také verze ráže 7,62x51 mm NATO. Zatím v podobě, pro kterou byl zvolen název Battle Rifle. To je jeden z termínů, jimiž se odborníci snaží zpřehlednit vývoj ručních palných zbraní po druhé světové válce. Definice praví, že jde o vojenskou samonabíjecí nebo samočinnou pušku, která je zásobovaná odnímatelným zásobníkem a střílí náboji 7,62x51 mm NATO (případně částečně odlišnou civilní alternativou 308 Win).

  Ke klasickým modelům této kategorie, FN FAL, M14 a H&K G3, dnes přibývají jejich moderní nástupci. Osvědčená ráže 7,62x51 mm NATO se totiž po dlouhých letech opomíjení začíná těšit zvýšené pozornosti, neboť v asymetrických bojích globální „války proti terorismu“ se objevila potřeba zajistit výrazně větší účinný dostřel i na úrovni malých jednotek.

  Nové prvky

  CZ BREN 2 BR na první pohled působí jako mírně přerostlá útočná puška. Jak nám vysvětlil senior product manažer České zbrojovky a.s. pro vojenské zbraně Ing. David Kreisl, takový dojem je v zásadě správný. Konstrukčním základem je v maximální možné míře model na náboje 5,56x45 mm NATO/7,62x39 mm. Zachováno zůstalo technické řešení, veškeré ovládání, rozebírání a skládání, způsob čištění. Některé drobnější díly jsou dokonce zaměnitelné. Plně identická je sklopná výsuvná pažba. Jinak je vše zvětšeno a zesíleno tak, aby zbraň spolehlivě fungovala s výrazně většími a výkonnějšími náboji. Jejich použití si vyžádalo jen jedinou větší konstrukční odlišnost: pro spolehlivou extrakci vystřelené nábojnice má CZ BREN 2 Battle Rifle dva vyhazovače.

  Zapomenout nesmíme na „stanagový“ zásobník. Ten si v Uherském Brodě zkonstruovali sami a sami ho také vyrábějí ze subdodavatelských součástí. 25 nábojů představuje jednu z největších kapacit na trhu. Po ne úplně dobrých zkušenostech s průhlednými plasty, které si špatně rozumějí s oleji, nyní Česká zbrojovka využívá odolnější černý polymer. Pro kontrolu počtu nábojů slouží otvory v zadní části pláště, jimiž je i za šera dobře vidět světlá vratná pružina. Celkově se dnes sice dává přednost průběžnému taktickému přebíjení, ale pokud někdo pocítí potřebu zjistit, kolik nábojů mu v zásobníku ještě zbývá, stačí mu k tomu zbraň lehce vyklonit do strany.

  Další novinkou, která ovšem bezprostředně nesouvisí s ráží, nýbrž s tím, že Česká zbrojovka se stále víc věnuje průběžné modernizaci svých zbraní s ohledem na přání a potřeby zákazníků, je dělené pouzdro závěru se samostatným předpažbím. Tento prvek výhledově umožňuje daleko větší variabilitu, ať už se to týká délek hlavní, nebo rozhraní pro montáž příslušenství. V Bzenci byla představena puška CZ BREN 2 BR s jednou dlouhou lištou dle MIL-STD-1913 na horní části, kde tvoří integrovanou součást pouzdra závěru a předpažbí, a druhou našroubovanou zespodu, kde sahá od konce předpažbí k pouzdru spušťadla (terminologií AR „lower receiver“). Po stranách raily hledáme marně. V České zbrojovce důkladně uvážili, zda se pustit do některého ze stále populárnějších „loků“, ale nakonec zvolili sadu standardizovaných závitů, které ozbrojeným složkám v souladu s aktuálními trendy umožňují nechat si vyrobit lišty a příslušenství přesně na míru v každém solidně vybaveném podniku.

  Na střelnici

  V Bzenci jsme mohli model CZ BREN 2 BR orientačně vyzkoušet na 300metrové střelnici. K dispozici bylo kvalitní střelivo 308 Win S&B Match, zbraň byla osazena kombinací kolimátoru EOTech s trojnásobně zvětšující předsádkou a opatřena dvojnožkou. V cílovém prostoru byly poppery zhruba velikosti lidského torza, pro náročnější i podstatně menší.

  Zkušení střelci vleže s oporou bez potíží cinkali každou ranou. Výhodou byl dobrý zrak; někteří ze zúčastněných trochu válčili s relativně malým zvětšením optiky. Důležité bylo neustále dbát na správnou techniku spouštění. Přece jen 300 m už je slušná dálka a každá chybička je znát. Přesnostní potenciál zbraně se ovšem jevil být v pořádku, „missy“ spadaly výhradně na vrub uživatele.

  Sama střelba (z bezpečnostních i praktických důvodů pouze jednotlivými ranami) byla komfortní záležitost, a to i když ji někteří kolegové vyzkoušeli vstoje. Zpětný ráz byl snadno zvladatelný, na čemž se vedle „inline“ pažby a její vysoké botky jistě podílela i skutečnost, že jde o automatickou zbraň. Vyplatilo se udržovat ústí hlavně nad střeleckou podložkou. Ta sice po každé ráně dramaticky zatančila, avšak vyhnuli jsme se tím víření všudypřítomného písku. V částečně pouštních podmínkách jsme přitom nezaznamenali žádné problémy s funkcí. Důkladnější posouzení vlastností modelu CZ BREN 2 BR bude ovšem vyžadovat exaktnější test, nejlépe provedený člověkem z cílové skupiny zákazníků.

  Cesta k DMR

  Přestože použitá ráže a výkony k takovému názoru svádějí, CZ BREN 2 BR není zbraň kategorie Designated Marksman Rifle. Jde o základní zbraň jednotlivce, ovšem s účinným dostřelem citelně překonávajícím dosah útočných pušek na náboje 5,56x45 mm NATO či 7,62x39 mm. Výhodou bojové pušky CZ je principiální konstrukční sjednocení s útočnými puškami CZ BREN 2. Ovládání i údržba jsou tím pádem stejné, což by mělo významně zjednodušit výcvik. Zachována byla také možnost střelby dávkou, která může mít smysl např. při vedení umlčovací palby.

  Zářijové předvedení odborným novinářům znamenalo pro CZ BREN 2 BR veřejnou premiéru. Béerko už ale nějakou dobu zkoušejí ozbrojené síly několika zemí, údajně s dobrými výsledky. Další armády čekají, co bude následovat. Dokončením vývoje kvalitní bojové pušky ráže 7,62x51 mm NATO se totiž před Českou zbrojovkou otevírá hned několik možností dalšího rozšiřování nabídky – včetně modelu DMR, na němž se prý v Uherském Brodě již pracuje…

  CZ BREN 2 BR – orientační údaje

  Ráže 7,62x51 mm NATO
  Celková délka s tlumičem plamene a vztyčenou vysunutou pažbou 1000 mm
  Celková délka s tlumičem plamene a sklopenou pažbou 739 mm
  Délka hlavně 407 mm
  Hmotnost zbraně bez zásobníku a s mechanickými mířidly max. 3,82 kg
  Hmotnost prázdného zásobníku 180 g
  Kapacita zásobníku 25 nábojů

  SADJ_2019-3-4_CZ BREN 2 BR-page-001 SADJ_2019-3-4_CZ BREN 2 BR-page-003 SADJ_2019-3-4_CZ BREN 2 BR-page-004 SADJ_2019-3-4_CZ BREN 2 BR-page-005 SADJ_2019-3-4_CZ BREN 2 BR-page-006

 • 5 nejlepších střelných zbraní na světě

  www.nationalinterest.org, 13. února 2018, Kyle Mizokami

  V době studené války se jedna z nejlepších pistolí na světě nacházela ze železnou oponou, ale pro rekreační střelce nebyla vůbec dostupná. Pistole CZ 75 byla na trh uvedena v roce 1975. Velkou inspirací jí byla pistole Browning Hi-Power od Johna Mosese Browninga, a to s ohledem na vnitřní vybavení i vnější design. Nejedná se ale o kopii, neboť rozdíly mezi oběma modely jsou značné. Pistole CZ 75  9mm dokázala pojmout až 16 nábojů, v tehdejší době to byla jen jeden z mála modelů s tak velkou kapacitou zásobníku.

  V posledních 100 letech se na hektickém světovém trhu objevilo mnoho vynikajících modelů krátkých palných zbraní. Některé z nich jsou staré více jak 100 let, jiné dobyly trh teprve v poslední dekádě.  Všechny jsou skvělými obrannými zbraněmi, některé i útočnými, a najdeme je jak v domácím trezoru, tak v pouzdře policisty. Pěti nejlepšími aktuálně používanými pistolemi na světě jsou

  Colt M1911A1

  Glock 17

  Sig P226

  Smith & Wesson M&P

  CZ 75

  V době studené války se jedna z nejlepších pistolí na světě nacházela ze železnou oponou, ale pro rekreační střelce nebyla vůbec dostupná. Pistole CZ 75 byla na trh uvedena v roce 1975. Velkou inspirací jí byla pistole Browning Hi-Power od Johna Mosese Browninga, a to s ohledem na vnitřní vybavení i vnější design. Nejedná se ale o kopii, neboť rozdíly mezi oběma modely jsou značné. Pistole CZ 75 9mm dokázala pojmout až 16 nábojů, v tehdejší době to byla jen jeden z mála modelů s tak velkou kapacitou zásobníku.

  Své příznivce si získala až po pádu berlínské zdi v roce 1989. Do té doby v tichosti existovala pouze za železnou oponou, nedostala ani možnost vyniknout v jednáních s československou vládou. Dnes je k dostání v modernizované verzi pod názvem CZ 75 BD, v jejím vybavení nechybí pojistka úderníku, páka vypouštění kohoutu a lišta pod hlaveň na příslušenství. Je dostupná v několika typech středních ráží.

  Celý článek: http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/5-best-guns-the-world-smith-wesson-colt-glock-top-the-list-24479?page=show

 • Česká zbrojovka se prosadila na drsném trhu v USA

  E15, 30. 5. 2018, Pavel Otto

  Spojené státy představují nejvýznamnějšího zahraničního zákazníka uherskobrodského výrobce zbraní. Významně přispěly k letošnímu hospodářskému rekordu zbrojovky...

  E15, 30.5.2018

 • Naše vesty testuje i francouzská armáda a protiteroristické týmy

  Právo, 28. 5. 2018, František Tichý

  Ředitel společnosti 4M Systems Jan Žižka řekl Právu...

  Právo, 28.5.2018

 • Do služby i na obranu

  Přežít 5/2018, Martin Staroň

  Čeští konstruktéři dali světu za posledních sto let mnoho zdařilých zbraní. Pistole s názvem CZ 75, která patří do rodiny „zázračných devítek“, se stala živoucí legendou již před lety. Čeká takto skvělá budoucnost ale i na její pravnučku v podobě CZ P-10 C? ...

  Přežít_2018-5_titul

  Přežít_2018-5_6

  Přežít_2018-5_7

  Přežít_2018-5_8

  Přežít_2018-5_9

  Přežít_2018-5_10

  Přežít_2018-5_11

 • Cvičení ve zbrojovce: test ostražitosti

  Slovácký deník, 21. 4. 2018

  ... Uherský Brod – Oblečený v maskáčích, v ruce útočnou pušku. Za pasem mu šumí vysílačka a při bližším ohledání nechybí ani další nezbytná výbava vojáka. O kousek dál stojí skoro navlas stejná osoba. Okolo vrátnice kozy z kůlů obalené ostnatým drátem. To je pohled, který se mi naskýtá, když vjíždím do areálu České zbrojovky v Uherském Brodě ...

  Cvičení ve zbrojovce

 • Novinky CZ na rok 2018

  Střelecká revue 4/2018

  Jelikož poslední dva roky byly hlavní novinky České zbrojovky a.s. pro civilní trh z rodu pistolí, dalo se očekávat, že v Uherském Brodě teď napřou pozornost a síly zase trochu jiným směrem. Zvídavější zájemce dokonce mohl odhadnout kterým, jelikož tu byla jedna modelová řada dlouhých zbraní, v níž se toho delší dobu až tolik nedělo...

  SR 2018-4_45

  SR 2018-4_46

  SR 2018-4_47

  SR 2018-4_48

  SR 2018-4_49

Položky 110 z celkem 26

 1. 1
 2. 2
 3. 3