Česká zbrojovka podporuje oslavy 100 let Československa v Chicagu

Sté výročí vzniku samostatné Československé republiky, jakož i 25. výročí vzniku České republiky, jsou hlavním motivem četných společenských a kulturních akcí, které se budou na podzim 2018 konat v americkém Chicagu. Hlavní událostí pak bude České gala stého výročí, které se uskuteční v pátek 28. září 2018. Hlavním platinovým sponzorem těchto oslav, které organizuje Generální konzulát ČR v Chicagu, je Česká zbrojovka a.s. a její dceřiná společnost CZ-USA.

Přestože stát, který vznikl před 100 lety již neexistuje, mnoho z myšlenek, na nichž vznikl, zůstává živými. „První československá republika se díky své silné průmyslové základně řadila mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa. My pak v této tradici pokračujeme,“ konstatuje prezident České zbrojovky a.s. Lubomír Kovařík. „Česká zbrojovka je jediným přímým nástupcem slavné tradice československého zbrojního průmyslu a také jednou z největších společností na světě specializující se na vývoj a výrobu ručních palných zbraní. Jsme partnery ozbrojených sil a policie nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích. Neustále přinášíme nové produkty a podporujeme různé druhy lovecké a sportovní střelby. Česká zbrojovka je největším českým vývozcem do USA, díky produkci ručních palných zbraní a silné automobilové a letecké divizi. Československá zbrojní základna byla postavena pod heslem: Zbraň v rukou odvážných obránců je nejlepší zárukou národní svobody! My se stále a v mnoha ohledech hlásíme k těmto principům, na nichž před 100 lety vzniklo Československo. Jsme velmi hrdí, že můžeme podporovat oslavy stého výročí v Chicagu."

Letošní rok je významný také pro CZ-USA. Před 20 lety našla Česká zbrojovka svůj domov v zámoří v Kansasu, stejně jako mnoho Čechů počínaje 19. stoletím. Dnes mají desítky tisíc obyvatel Kansasu české předky a dceřiná společnost České zbrojovky byla vždy hrdá na to, že může podporovat jejich činnost.

Letošek je také rokem 50. výročí založení společnosti Dan Wesson, která rovněž patří do rodiny České zbrojovky v USA. A právě k připomenutí tohoto jubilea pracovníci Dan Wesson vytvořili speciální pistoli.

Součástí oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa v Chicagu, které podporuje Česká zbrojovka a CZ-USA, budou vedle Českého gala stého výročí četné kulturní akce. Například výstava s mottem Velcí umělci a čeští vlastenci se silnými vazbami na Chicago bude prezentovat díla Alfonse Muchy, Albína Poláška a Vojtěcha Preissiga. Koncert "Czech Rock Lions" uvede Jima Peterika a Petra Jandu. Krajané a hosté oslav mají možnost zavítat na 79. Moravský den. Vyvrcholením oslav pak nesporně bude koncert České filharmonie, která uvede Dvořákovu Novosvětskou symfonii.