Adaptéry Kadet pro pistole CZ P-09, CZ 75 SP-01 a CZ Shadow 2

Přes veškerý pokrok na poli pomůcek pro střelecký výcvik, udržování kondice i zábavnou střelbu zůstává nejrealističtějším a cenově nejdostupnějším řešením starý dobrý náboj .22 LR. Česká zbrojovka Uherský Brod proto přichází s dalšími členkami již třetí generace malorážkových adaptérů Kadet pro pistole CZ.

V roce 2016 uvedla Česká zbrojovka na trh konverzi Kadet pro polymerový kompakt CZ P-07, u níž poprvé využila jednodílný dynamický závěr z vysoce kvalitního leteckého duralu. Nový adaptér na rozdíl od svých stejnojmenných předchůdců umožňuje nasazení na pistoli bez nutnosti lícování a nabízí stejné ovládání jako u velkorážové zbraně.

Konstrukčně zdařilý duralový Kadet se na scéně objevil právě v době, kdy začala sílit poptávka po malorážkových variantách obranných a služebních samonabíjecích pistolí. Díky tomu se dočkal vřelého přijetí, a tak bylo jen otázkou času a volných vývojových kapacit, kdy dojde na jeho varianty pro další pistole CZ.

Správná chvíle zjevně nadešla v roce 2018, kdy nabídku České zbrojovky rozšiřují hned tři další Kadety pro velice zajímavý výběr modelů. Že jeden z nich bude polymerová SA/DA pistole CZ P-09 standardní velikosti, to není překvapení. Vždyť jde o větší sestru kompaktu CZ P-07, a tak se mohlo jít již prošlapanou cestou. Ale jestlipak někdo dokázal odhadnout, že se obdobně řešené malorážkové konverze dočkají také celoocelové modely CZ 75 SP-01 a CZ Shadow 2?

CZ P-09 Kadet

Tady není potřeba dlouhé představování. Najdeme tu vše, co již známe z adaptéru pro CZ P-07, jen náležitě přizpůsobené o něco větším rozměrům. Co se nezměnilo, je kapacita zásobníku. Vzhledem ke specifickému tvaru nábojů .22 LR je 10 nábojů zkrátka provozně spolehlivé maximum. Vítanou novinkou je stavitelné hledí převzaté z modelu CZ Shadow 2, které uživateli nabízí možnost snadněji a pohotověji reagovat na různé výkony nespočetných značek a provedení dvaadvacítkových nábojů. (Stejné hledí se nyní uplatňuje i u Kadetu pro CZ P-07.)

CZ P-09 Kadet je k dispozici jako samostatná konverze i jako kompletní, cenově atraktivní malorážková pistole.

CZ_P-09_KADET_3D2

CZ 75 SP-01 Kadet

Pokud někomu zní spojení CZ 75 SP-01 Kadet povědomě, má pravdu – pro tuto taktickou a sportovní SA/DA pistoli odvozenou z klasické CZ 75 se využíval již stejnojmenný celoocelový adaptér druhé generace. Nová duralová konverze ovšem nabízí řadu výhod: zejména jednoduchou montáž a tvar i ovládání blízké velkorážovému provedení.

Koncepčně se navázalo na řešení použité u CZ P-07/CZ P-09, zásadní odlišností je nepohyblivá přední partie, která přispívá k vysoké přesnosti. Kapacita zásobníku je opět omezena na 10 nábojů. I na Kadetu pro CZ 75 SP-01 nalezneme zdařilé stavitelné hledí ze Shadow 2; co bychom tu ale hledali marně, je hledí zvýrazněné světlovodným vláknem.

V tomto případě se do nabídky dostává jen samotný adaptér, protože kompletní malorážková pistole by byla vzhledem k nákladům na výrobu ocelového těla neúměrně drahá.

CZ_75_SP-01_KADET_right_zav

CZ Shadow 2 Kadet

Nejpřekvapivější přírůstek do rodiny pistolových malorážkových konverzí CZ, který ale vypadá tak dobře, že mnoho majitelů vynikajícího sportovního speciálu CZ Shadow 2 nejspíš usoudí, že vlastně nutně potřebují naučit svou pistoli střílet i náboji .22 LR.

Konstrukčně se postupovalo podobně jako u CZ 75 SP-01, tudíž tu opět najdeme nepohyblivou přední část. Celkově ovšem tvar tohoto Kadetu zdařile opakuje originální design velkorážového modelu, a to včetně popisu s rozmáchlou dvojkou na konci. Na první pohled jedinou výraznou odlišností od verze ráže 9 mm Luger je zvětšené výhozní okénko. Hledí z CZ Shadow 2 je tady samozřejmost. Muška je stejná jako u Kadetu pro CZ 75 SP-01.

Také CZ Shadow 2 se bude prodávat jen jako adaptér, který si může snadno a rychle namontovat každý uživatel velkorážové pistole.

CZ_SHADOW_2_KADET_3D2