5 nejlepších střelných zbraní na světě

www.nationalinterest.org, 13. února 2018, Kyle Mizokami

V době studené války se jedna z nejlepších pistolí na světě nacházela ze železnou oponou, ale pro rekreační střelce nebyla vůbec dostupná. Pistole CZ 75 byla na trh uvedena v roce 1975. Velkou inspirací jí byla pistole Browning Hi-Power od Johna Mosese Browninga, a to s ohledem na vnitřní vybavení i vnější design. Nejedná se ale o kopii, neboť rozdíly mezi oběma modely jsou značné. Pistole CZ 75  9mm dokázala pojmout až 16 nábojů, v tehdejší době to byla jen jeden z mála modelů s tak velkou kapacitou zásobníku.

V posledních 100 letech se na hektickém světovém trhu objevilo mnoho vynikajících modelů krátkých palných zbraní. Některé z nich jsou staré více jak 100 let, jiné dobyly trh teprve v poslední dekádě.  Všechny jsou skvělými obrannými zbraněmi, některé i útočnými, a najdeme je jak v domácím trezoru, tak v pouzdře policisty. Pěti nejlepšími aktuálně používanými pistolemi na světě jsou

Colt M1911A1

Glock 17

Sig P226

Smith & Wesson M&P

CZ 75

V době studené války se jedna z nejlepších pistolí na světě nacházela ze železnou oponou, ale pro rekreační střelce nebyla vůbec dostupná. Pistole CZ 75 byla na trh uvedena v roce 1975. Velkou inspirací jí byla pistole Browning Hi-Power od Johna Mosese Browninga, a to s ohledem na vnitřní vybavení i vnější design. Nejedná se ale o kopii, neboť rozdíly mezi oběma modely jsou značné. Pistole CZ 75 9mm dokázala pojmout až 16 nábojů, v tehdejší době to byla jen jeden z mála modelů s tak velkou kapacitou zásobníku.

Své příznivce si získala až po pádu berlínské zdi v roce 1989. Do té doby v tichosti existovala pouze za železnou oponou, nedostala ani možnost vyniknout v jednáních s československou vládou. Dnes je k dostání v modernizované verzi pod názvem CZ 75 BD, v jejím vybavení nechybí pojistka úderníku, páka vypouštění kohoutu a lišta pod hlaveň na příslušenství. Je dostupná v několika typech středních ráží.

Celý článek: http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/5-best-guns-the-world-smith-wesson-colt-glock-top-the-list-24479?page=show