Den otevřené brány Zbrojovky Brno přilákal několik tisíc návštěvníků

V sobotu 9. června 2018 se široké veřejnosti otevřel jinak nepřístupný areál někdejšího zbrojního gigantu v Brně-Zábrdovicích. Atraktivní celodenní program, na němž se podílela ZBROJOVKA BRNO, s.r.o., pokračovatelka slavných tradic zbrojní výroby v moravské metropoli, přilákal několik tisíc návštěvníků.

Den otevřené brány Zbrojovky Brno byl důstojnou připomínkou letošního stého výročí legendární firmy, ale také poslední možností zhlédnout tovární objekty v jejich původní podobě. Celý areál totiž prochází rozsáhlou revitalizací, za níž stojí současný vlastník. Tím je realitně investiční skupina CPI Property Group, která má v plánu proměnit dvacetihektarový brownfield v živou, moderní a dobře dostupnou městskou čtvrť.

Jedinečné příležitosti k poslední návštěvě „staré“ Zbrojovky využili početní zájemci nejen z Brna či blízkého okolí, ale také z odlehlejších částí České republiky. Od desáté hodiny dopoledne do osmé hodiny večer do prostor Zbrojovky Brno zavítali bývalí i současní zaměstnanci, jejich rodiny a známí a mnoho dalších fanoušků slavné továrny.

Na trase dlouhé 2,9 km si návštěvníci prohlédli někdejší výrobní provozy ve znamení motta „Kudy kráčela historie“. Součástí bohatého programu bylo představení ideových návrhů na změnu areálu, prezentace firmy ZBROJOVKA BRNO, s.r.o., výstava autoveteránů z klubu Brno, Dron Racing Show či ukázka bourací techniky a traktorů Zetor. Příchozí se také mohli podívat do krytu Civilní obrany, pořídit si snímek u tematických fotostěn anebo zakoupit upomínkové předměty a publikace nakladatelství Mladá fronta a.s.

Název Zbrojovka Brno je od 20. let minulého století synonymem špičkových ručních planých zbraní pro služební i lovecké použití. Firma vznikla v roce 1918 z brněnské pobočky vídeňského Arsenalu a v krátké době se proměnila v klíčového dodavatele pěchotní výzbroje pro československou armádu a pro export. K jejím nejslavnějším a nejžádanějším produktům patřily armádní pušky systému Mauser (vz. 24 a z něj odvozené modely) a lehké kulomety ZB 26, z nichž byl ve 30. letech vyvinut legendární kulomet BREN. K nejúspěšnějším loveckým a sportovním zbraním Zbrojovky Brno patří malorážky ZKM, brokové dvojky ZP, kozlice ZH, kulovnice ZG 47 či sportovní revolvery ZKR 551. Aktuální nabídku této značky tvoří špičková kulobroková kozlice Brno Combo a nejnověji kulová kozlice Brno Express. Výroba dnes probíhá v úzké spolupráci s Českou zbrojovkou a.s., Uherský Brod, která je také výhradní distributorkou zbraní značky ZBROJOVKA BRNO.

„Rád bych poděkoval všem návštěvníkům Dne otevřené brány Zbrojovky Brno za to, že našli čas a chuť se této akce zúčastnit v tak hojném počtu,“ řekl Ing. Ladislav Britaňák, MBA, výkonný ředitel a místopředseda představenstva České zbrojovky a.s. „Jejich velký zájem o současné produkty značky Zbrojovka Brno byl dalším potvrzením smysluplnosti našeho rozhodnutí nenechat zaniknout jedno z největších jmen tuzemského zbrojního průmyslu. S potěšením můžu konstatovat, že díky spojení s Českou zbrojovkou a.s. slaví dnešní ZBROJOVKA BRNO, s.r.o., letošní sté výročí této značky ve skvělé formě a s nadějnou perspektivou.“

„Naše firma vyrábí především špičkové lovecké zbraně šité na míru dnešním podmínkám světového trhu – kulobrokovou kozlici Brno Combo a kulovou kozlici Brno Express,“ řekl jednatel společnosti ZBROJOVKA BRNO, s.r.o., Pavel Rampula, který nastínil i zajímavé plány na další posílení této tradiční zbraňové značky: „Díky spojení s Českou zbrojovkou Uherský Brod naše portfolio postupně doplňujeme o další moderní modely a ve hře je dokonce záměr provozování multifunkčního výrobního, zakázkového, obchodního, servisního a střeleckého centra přímo Zbrojovkou Brno, s.r.o., nemajícího v tuzemsku obdoby, v tradiční lokalitě, v renovovaném areálu Nové Zbrojovky.“

Návrat značky BREN

Díky propojení brněnské Zbrojovky s Českou zbrojovkou Uherský Brod se v roce 2011 na scénu vrátilo rovněž proslulé zbraňové jméno Bren. Tak byl v roce 1934 označen lehký kulomet vyvinutý pro Velkou Británii. Název Bren se stal synonymem mimořádně spolehlivé, uživatelsky jednoduché a přesné automatické zbraně. To vše je dnes typické pro již druhou generaci útočných pušek z České zbrojovky CZ BREN 2.

DOB spravni budova

Správní budova Zbrojovky Brno, s.r.o.

DOB prezentace pro VIP

Prezentace historických a moderních zbraní Zbrojovky Brno a České zbrojovky pro VIP hosty

Prodejni stanek Mlada fronta a.s.

Prodejní stánek Mladé fronty, a.s.

Nova Zbrojovka

Model renovovaného areálu Nové Zbrojovky