Ohlédnutí za Pavlem Jasanským

Koncem minulého týdne se Českou republikou začala šířit zpráva, která zarmoutila všechny příznivce sportovní střelby – ve čtvrtek 15. března 2018 nás navždy opustil Pavel Jasanský, první český nositel titulu mistr světa ve střelbě podle pravidel IPSC.

Pavel Jasanský se narodil 20. května 1968 v Litomyšli. Sportovní střelbě se začal věnovat až v šestnácti letech ve Svazarmu v České Třebové; ovšem natolik úspěšně, že se dostal do tehdejšího Střediska vrcholového sportu v Brně a posléze do plzeňské Dukly, kde zůstal i po základní vojenské službě. Střílel všechny disciplíny ISSF pro krátké zbraně, zejména velkorážní a rychlopalnou pistoli na armádních a otevřených závodech doma i v zahraničí. V disciplíně velkorážní pistole získal titul mistra Evropy, na olympiádě však nikdy nebyl.

Po roce 1990 se začal věnovat akčním střeleckým disciplínám a stál u zrodu praktické střelby v České republice. V roce 1993 se on a Pavel Gärtner stali prvními smluvními střelci nově založeného pistolového střeleckého družstva České zbrojovky a.s. Výsledkem této spolupráce byla dlouhá série vítězství ve střelbě podle pravidel IPSC na mistrovství republiky a posléze první mezinárodní úspěchy.

Vrcholem střelecké kariéry Pavla Jasanského se stal titul mistra světa na World Shoot XII, které proběhlo na podzim 1999 na filipínském ostrově Cebu. Nestalo se tak v divizi Open, kterou Pavel do té doby upřednostňoval; na popud tehdejšího manažera střeleckého družstva České zbrojovky Milana Trkulji přešel do divize Modified, kde použil pistoli CZ 75 Modified ráže .40 S&W s vlastními úpravami – a bohatě se mu to vyplatilo. Na Filipínách navíc tehdy Češi zabodovali i jako družstvo: tým ve složení Jasanský, Lelič, Němeček a Rakušan si v divizi Modified vystřílel skvělé druhé místo.

V roce 2002 Pavel Jasanský odešel z Dukly Plzeň, o rok později nechal sportovní střelby. Coby vyučený zbrojíř-puškař si v Plzni zřídil dílnu, v níž se věnoval ladění sportovních pistolí a výrobě kompenzátorů a montáží. Stále zůstával velkým fanouškem a propagátorem pistolí CZ. Smutnou skutečností je, že v osobním životě neměl první český mistr světa ve střelbě podle pravidel IPSC zdaleka tolik štěstí jako ve sportu…

Pavel Jasanský zemřel neočekávaně v důsledku selhání srdce ve věku nedožitých padesáti let.

Čest jeho památce!

 

Milan Trkulja, manažer týmu CZ Shooting v letech 1996–2014:

Pavel Jasanský byl pro mne pan Střelec s velkým „S“. Výborný puškař, neúprosný soupeř, ale vždy připravený pomoci i tomu největšímu soupeři, a to jak radou, tak opravou zbraně, když bylo potřeba. Vždy přemýšlející, jak zlepšit svůj výkon, ať už technickou vychytávkou na své zbrani, či svým přístupem k tréninku. Byl mi velkou oporou při vedení týmu, vždy mi naslouchal, a i proto se stal historicky prvním mistrem světa v historii české praktické střelby a taktéž České zbrojovky a.s. Bylo mi velkou ctí ho mít ve svém týmu a také ve svém životě.

V tom pomyslném střeleckém nebi Ti, Pavle, přeji jen zásahy v „ALFA“ zóně. Odpočívej v pokoji!

 

Adam Tyc, dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy ve střelbě podle pravidel IPSC:

Pavel pro mě je ikona úspěchu českého IPSC. Když jsem v roce 2001 začínal, byl jsem uchvácen záběry z MS 1999 na Filipínách, kde poprvé hrála česká hymna. Když Pavel vystupoval na nejvyšší stupínek pro zlato, byl pro mne důkazem toho, že je možné, aby Češi byli mistři světa v IPSC střelbě. Byl, a pro mne stále je, průkopníkem úspěchu českého IPSC ve světě.

 

Václav Vacek, jeden ze zakladatelů české praktické střelby:

Pavel, ač soupeř, dokázal vždy ochotně a nezištně pomoci i poradit. Strávil jsem s ním řadu chvil a byly to chvíle veselé a plné úsilí něco dokázat. Chtěl jsem se s ním ještě vidět, nestihl jsem to.

Pevnou mušku i tam nahoře!

 

Roman Šedý, prezident Asociace sportovní dynamické střelby ČR:

Pavel byl ten, kdo mě přivedl ke střelbě podle pravidel IPSC. Byl to právě on, s kým jsem strávil nespočetně hodin na střelnici, a byl to právě on, kdo mě naučil střelbu i učit… To vše jsem předal dál a povedlo se… Jasánku, díky moc!

 

2237-3000

Mistr světa Pavel Jasanský (druhý zleva) jako člen stříbrného českého družstva na World Shoot XII v roce 1999 na Filipínách

trofej_B-3000

Trofej z mistrovství světa World Shoot XII z roku 1999