Mistrovství Evropy v HFT v české režii

Zámecká obora choltického zámku hostila na přelomu září a října  Mistrovství Evropy v Hunter Field Target (HFT). Více než 150 střelců z Polska, Velké Británie, Maďarska, Slovenska a České republiky si poměřilo síly na dvou tratích v kategoriích Open, Ladies, Junior, Recoiling, Veteran (nad 60 let) a v kolektivní národní soutěži šestičlenných týmů.

Na trati Alfa soutěžící sklápěli terče především v lese, nechyběly zde ale ani luční pasáže a střelba pod úhlem směrem dolů. Dráha Bravo byla zaměřena na optické klamy, střelbu kolem překážek a na několik terčů se střílelo přes vodu. Trofeje pro nejlepší závodníky v podobě ocelového českého lva si za vítězství ve svých kategoriích odnesli: Matej Grega (Slovensko, kategorie Junior), Slawomir Opiela (Polsko, Recoiling), Martina Krausová (Česko, Ladies) a Eugeniusz Sadowski (Polsko, Veteran).

V nejsledovanější kategorii Open získal zlato Čech Václav Sejpka, který se zároveň stal Mistrem Evropy, druhé místo si vystřílel Brit Gavyn Jones a třetí skončil opět domácí závodník Dušan Mandát.

V národní týmové soutěži kraloval domácí výběr (Sejpka, Mandát, Pusztai, Růžičková, Bradáč, Houdek), druhé místo obsadil tým Velké Británie a pomyslný týmový bronz putoval do Polska.

Česká zbrojovka a.s. coby hlavní sponzor akce zde představila portfolio svých produktů a do závěrečné tomboly věnovala čtyři pušky.

HFT neboli Hunger Field Target je poměrně mladá outdoorová střelecká disciplína. Střelci musí pomocí větrovky nebo pístové vzduchovky trefit sklopný terč, který je umístěn v různých vzdálenostech (7,3-41 m) od místa střelby. Sklopné terče jsou vyrobeny z plechu, v každém je otvor, který se nazývá killzóna, po jejímž zasažení dojde k uvolnění mechanismu a sklopení terče. Pokud je terč zasažen mimo killzónu, ozve se charakteristické cinknutí a terč zůstane stát. Na každý terč se střílí pouze jednou, za zasažení killzóny jsou 2 body, zasažení jiné části terče je za 1 bod.

společná před soutěžíZahájení mistrovství provázela dobrá nálada soutěžících.

DSC04917Česká zbrojovka a.s. věnovala do tomboly 4 pušky.

DSC04899Na stanovištích se mluvilo několika jazyky.

DSC04880Jedna z povinných položek pro střelbu v kleče.

DSC04955Střílelo se i přes vodu.

trofejeNa každého vítěze čekal český lev.

mistr evropy!Mistr Evropy Václav Sejpka (uprostřed), vlevo druhý Gavyn Jones z Velké Británie, vpravo třetí Dušan Mandát.

vítězný tým ČRVítězný tým v mezinárodní soutěži družstev - Česká republika.

vítězovéVšechny trofeje v těch správných rukou.