Česká zbrojovka a.s. na Handgun World Shoot 2017: Maria Gushchina trojnásobnou mistryní světa!

Ve dnech 27. srpna až 3. září 2017 se uskutečnilo mistrovství světa Handgun World Shoot XVIII v praktické střelbě dle pravidel IPSC. Na tomto napjatě očekáváném klání nejlepších střelců planety Země samozřejmě nemohl chybět tovární tým České zbrojovky a.s. Ve Francii nejvíce zazářila Maria Gushchina, která se s pistolí CZ Shadow 2 stala mistryní světa v kategorii Lady divize Production. Uznání zaslouží i střelci českého národního týmu za bronzové medaile v silně obsazené divizi Production.

Uplynulých několik dnů na přelomu srpna a září strávili střelci české reprezentace a CZ Shooting Teamu na krásné střelnici ve francouzském Châteauroux, kde měřili své dovednosti a síly s nejlepšími střelci světa.  Těch se letos na World Shoot sjelo celkem 1 418 ze 75 států. O příznivém vnímání mistrovství v hostitelské zemi nejlépe svědčí, že závod navštívila také francouzská ministryně sportu Laura Flessel, která přijela podpořit domácího střelce Erica Grauffela.

Tímto významným kláním vyvrcholily tři roky tvrdého tréninku a příprav. V Châteauroux bylo ve spolupráci s francouzskou střeleckou federací připraveno 30 náročných střeleckých situací. Závod byl velmi dynamický, na některých stagích byly terče umístěny až do vzdálenosti 50 metrů, hodně jich bylo pohyblivých. O náročnosti letošního mistrovství nejlépe svědčí, že se prakticky nikomu nepodařilo závod zastřílet zcela bez chyby.

Ze závodníků v barvách České zbrojovky a.s. v této těžké zkoušce nejlépe obstála ruská střelkyně a členka CZ Shooting Teamu Maria Gushchina, která svým fenomenálním výkonem s pistolí CZ Shadow 2 opanovala kategorii Lady divize Production, a stala se tak potřetí mistryní světa. V celkovém hodnocení celé divize Maria skončila na šestém místě, což je vynikající výsledek. Její srbský týmový kolega Ljubiša Momčilovič si z Francie odváží bramborovou medaili. Ljubiša odstřílel velice pěkný závod a zaznamenal pouze jeden minutý terč hned na první stagi. To však nestačilo na medailovou pozici a zejména na prvního Stoegera, který získal zlato díky velice rychlé střelbě i přesto, že minul celkem 5 terčů.

Zvláštní zmínku si zaslouží výkon Michala Štěpána, který se oproti poslednímu mistrovství světa před třemi lety na Floridě výrazně posunul v celkovém hodnocení a vůbec poprvé se svým devátým místem dostal do první světové desítky. Svou formu potvrdil vítězstvím ve finále CZ Super Six.

O náročnosti závodu a vyrovnanosti dnešní světové špičky svědčí také fakt, že procentuální rozdíl ve výsledcích mezi prvním a devátým střelcem v divizi Production činil pouhých 3,80 %, což je v rámci pětidenního závodu rozdíl velmi malý.

Bronzová medaile v hodnocení týmů je důkazem, že Češi ve střelbě podle pravidel IPSC nadále patří mezi světovou střeleckou elitu.

Kromě toho se v Châteauroux projevilo dominantní postavení zbraní z produkce CZ zejména v divizi Production, kde z nich střílelo sedm střelců z první desítky! Rus Pavel Torgashov vybojoval stříbro s pistolí CZ Shadow 2, přičemž na prvního Stoegera ztratil pouhého půl bodu. To za celý závod představuje nepatrný rozdíl, za kterým může být minutí nejlépe hodnocené zóny terče (alfy) nebo rozdíl pár sekund na jedné stagi. Za zmínku dále určitě stojí výkon jihoafrického člena CZ Shooting Teamu Roberta Hoppera, který si s modelem CZ Shadow 2 vystřílel stříbro v kategorii Super Senior. V kategorii Senior se prosadil zbrojovácký veterán Angus Hobdell, jenž si z Francie odvezl bronzovou medaili.

Smutným okamžikem celého mistrovství byla diskvalifikace Martiny Šeré na stagi číslo 2 v důsledku nedodržení bezpečného úhlu při přebíjení zbraně. Touto chybou se rozplynula také naděje na solidní umístění ženského týmu české reprezentace.

Kapitolou samou pro sebe bylo divácky vysoce atraktivní finále CZ Super Six, které v v Châteauroux proběhlo v neděli 3. září po hlavním oficiálním závodě a v němž se utkali nejlepší střelci a střelkyně z divizí Open, Production a Standard. První místa Michala Štěpána a Marie Gushchiny opět prokázaly, že závodníkům v dresech České zbrojovky a.s. a pistolím CZ tyto napínavé „souboje“ svědčí.

Dodejme ještě, že během mistrovství světa proběhla volba nového prezidenta IPSC, kterým se stal Rus Vitaly Kryuchin. Další World Shoot se bude konat v roce 2020 v thajské Pattayi.

Česká zbrojovka a.s. jako area sponzor a sponzor závodu CZ Super Six děkuje za výbornou organizaci závodu, blahopřeje vítězům a svým továrním střelcům i všem dalším uživatelům zbraní CZ přeje hodně úspěchů v dalších závodech. Česká zbrojovka a celý CZ Shooting Team gratuluje Ericovi Graffelovi k dosažení osmého titulu mistra světa.

Z výsledků:

Divize PRODUCTION Overall

1. Benjamin Stoeger (USA), 100%

2. Pavel Torgashov (RUS), 99,98%

3. Eduardo de Cobos (ESP), 99,02%

4. Ljubiša Momčilovič (SER), CZ Shooting Team, 98,92%

6. Maria Gushchina (RUS), CZ Shooting Team, 98,23%

7. Robin Šebo (CZE), CZ Shooting Team, 97,58%

9. Michal Štěpán (CZE), CZ Shooting Team, 96,20%

15. Andrej Hrnčiarik (SVK), CZ Shooting Team, 92,42%

Divize STANDARD Overall

1. Eric Grauffel (FRA), 100%

2. Robert Vogel (USA), 97,34%

3. Nils Konrad Jonasson (USA), 95,60%

13. Josef Rakušan (CZE), CZ Shooting Team, 87,81%

14. Zdenek Liehne (CZE), CZ Shooting Team, 87,71%

Divize PRODUCTION – týmy

 1. Rusko
 2. USA
 3. Česká republika

Finále CZ Super Six

Divize OPEN Overall

 1. Simon Joseph Racaza (USA)
 2. Emile Obriot (FRA)
 3. Jorge Ballesteros (ESP)

Divize OPEN Lady

 1. Jessica Duff (USA)
 2. Sloan Sanders (USA)
 3. -----

Divize PRODUCTION Overall

 1. Michal Štěpán (CZE), CZ Shooting Team
 2. Ljubiša Momčilovič (SER), CZ Shooting Team
 3. Maria Gushchina (RUS), CZ Shooting Team

Divize PRODUCTION Lady

 1. Maria Gushchina (RUS), CZ Shooting Team
 2. Margaux Nycz (FRA)
 3. Cecilia Lindberg (SWE)

Divize STANDARD Overall

 1. Eric Grauffel (FRA)
 2. Nils Konrad Jonasson (USA)
 3. Shane Coley (USA)

Divize STANDARD Lady

 1. Ashley Nicole Rheuark (USA)
 2. Sissal Skaale (DEN)
 3. Claire Giles (AUS)

 

Maria Gushchina 1-2000

Maria Gushchina

Maria Gushchina 2-2000

Maria Gushchina

Ljubia Momcilovic-2000

Ljubiša Momčilovič

Michal Stepan-2000

Michal Štěpán

Robin Sebo

Robin Šebo

CZ Super Six Production final-2000

Vítězové CZ Super Six v divizi Production, zleva: Ljubiša Momčilovič, Michal Štěpán, Maria Gushchina

Production Lady winners-2000

Maria Gushchina se stala mistryní světa v divizi Production Lady

World Shoot 2017-2000