Česká zbrojovka nadále na vzestupné trajektorii

Stabilita a růst jsou dva atributy charakterizující dlouhodobě činnost České zbrojovky a.s. v posledních letech – firma je i nadále na vzestupné trajektorii. Tento trend potvrdil také rok 2016, ve kterém společnost vykázala další růst. Tržby konsolidovaného celku České zbrojovky a.s. dosáhly v roce 2016 hodnoty cca 5 mld. Kč, EBITDA překonal hranici 1,1 mld. Kč a hospodářský výsledek po zdanění činil více jak 600 mil. Kč.

V loňském roce společnost prodala více než 300 tisíc kusů zbraní ve třech kategoriích – zbraně pro lovce či myslivce, pro sportovní střelbu a pro ozbrojené složky. Jejich export přitom tvořil přes 90 % produkce. Společnost obchodovala se 100 zeměmi z celého světa. Největší teritoria mimo ČR a SR jsou tradičně evropské země jako celek, dále pak Thajsko, Kanada a především USA, kde působí dceřiná společnost CZ-USA, Spojené státy jsou pro Českou zbrojovku zdaleka nejvýznamnějším trhem. Prodává tam kolem poloviny své celkové produkce.

V posledních  letech firma radikálně modernizuje své výrobní zařízení a na trh uvádí novou generaci špičkových zbraní pro služební i civilní trh. Řadí se mezi ně  samopal CZ SCORPION EVO 3 A1, útočná puška CZ 805 BREN a CZ BREN 2, pistole CZ P-07, P-09 a P-10 C, modulární malorážky CZ 455, kulovnice CZ 557, kulobrok Brno Combo a další.

Významnou složkou produkce České zbrojovky jsou zbraně pro ozbrojené složky. Společnost pokračuje v dodávkách pro Armádu České republiky, i v dodávkách pro zahraniční ozbrojené složky. Velký zájem potenciální zákazníci projevují o nejnovější zbraně, což se potvrdilo například na letošním veletrhu IDEX 2017, kde se uskutečnila veřejná blízkovýchodní premiéra pistole CZ P-10 C a útočné pušky CZ BREN 2. V letošním roce si pak francouzská elitní protiteroristická jednotka GIGN objednala nejmodernější útočné pušky CZ BREN 2.

Česká zbrojovka je úspěšná i v „nezbrojním“ segmentu. Přibližně desetinu jejích tržeb tvoří příjmy z výroby komponentů pro automobilový a letecký průmysl, což přináší kromě tržeb i nové využitelné informace z jiných oblastí výroby z vysoce konkurenčního automobilového průmyslu a extrémně spolehlivé výroby pro letecký průmysl. Mezi nejvýznamnější patří dodávky pro GE Aviation.