Česká zbrojovka představila na IWA novinky pro rok 2017

EVROPSKÁ PREMIÉRA PISTOLE CZ P-10 C

Velkému zájmu návštěvníků i odborných novinářů se těšila při své evropské premiéře na IWA OutdoorClassics nová pistole CZ P-10 C. Navázala tak na úspěšnou prezentaci ve Spojených státech na přelomu loňského a letošního roku, a také na své únorové představení ve Spojených arabských emirátech. Česká zbrojovka vedle této zbraně představila na prestižní výstavě další novinky, konkrétně CZ 455 Stainless, CZ 550 Safari Classics II. a Brno Express.

Za současnými rekordními obchodními výsledky České zbrojovky a.s. stojí mimo jiné úspěchy nové generace zbraní CZ. V případě pistolí šlo zejména o kompakt CZ P-07, aktuální vrchol vývojové řady SA/DA pistolí s polymerovým rámem a vnějším kohoutem. Při hledání, jak navázat na tyto úspěchy, uherskobrodská společnost zvolila jinou strategii a pro rok 2017 připravila zbraň výrazně odlišnou od toho, na co dosud byli zákazníci v souvislosti se značkou CZ zvyklí. Výsledkem této strategie je nová pistole v provedení CZ P-10 C, neboli kompakt. V ráži 9 mm Luger (9x19) její zásobník pojme 15 nebo 17 nábojů (při použití botky zásobníku), v ráži .40 S&W pak 12, resp. 15 nábojů. CZ P-10 C je plnohodnotnou obrannou a služební pistolí, která bude v první fázi určena výhradně pro trh USA.

Malorážky CZ 455 v portfoliu České zbrojovky a.s. nyní nabídku doplňují o další zajímavé varianty. Rok 2017 není výjimkou. Vedle sportovního speciálu CZ 455 Thumbhole Yellow se spoušťovým mechanismem Flyweight Trigger či kompaktního provedení CZ 455 Scout s rozměry vhodnými pro mladší střelce se jedná o model CZ 455 Stainless. Právě ten byl představen na IWA 2017.

Model CZ 455 Stainless je zbraň do nepohody, s čímž koresponduje také použití pažby typu American vyráběné z odolného polymeru, zesíleného skelnými vlákny, s uživatelsky velice příjemnou povrchovou úpravou soft-touch. Pažba je zakončena plastovou botkou a vybavena dvěma „piny“ pro uchycení popruhu či řemene. Předpokládanému použití modelu CZ 455 Stainless odpovídá nabídka ráží. Vedle provedení na náboje .22 LR, po kterém nejspíš sáhnou především ti, kdo hledají kvalitní „bezúdržbovou“ pušku pro trénink, kondiční střelbu a zábavu, Česká zbrojovka připravila primárně lovecké varianty ve výkonnějších rážích .17 HMR a .22 WMR.

V roce 2005 Česká zbrojovka zahájila ve spolupráci se svou dceřinou společností CZ-USA program CZ Safari Classics, v jehož rámci vznikají vysoce výkonné a spolehlivé opakovací kulovnice určené pro lov tzv. vitální zvěře. Konstrukčním základem je osvědčený model CZ 550, což platí i v případě nejnovějšího přírůstku do této úspěšné řady: CZ 550 Safari Classics II.

Kulovnice CZ 500 Safari Classics II. jsou k dispozici ve dvou variantách. Vysoce lesklý model, vizuálně se obracející k tradici klasického černění, má pažbu chráněnou šelakovou politurou. Matně černá puška má pažbu olejovanou. Obě provedení jsou jinak identická, včetně mechanických mířidel s typickým „africkým“ tříplátkovým hledím. Výkonné kulovnice CZ 550 Safari Classics II. se vyrábějí v klasických loveckých rážích .404 Jeffery s kapacitou nábojové schránky 3 náboje, .416 Rigby (4 náboje), .300 H&H Mag., .375 H&H Mag. a 458 Lott (vždy 5 nábojů).

Po mimořádném úspěchu kulobrokové kozlice Brno Combo přichází další zbraň nesoucí v názvu slavné jméno Brno s legendární ochrannou známku Z ve vývrtu. Zatímco předchozí kulobrok byl univerzální model, umožňující pohotově zareagovat na jakoukoliv loveckou situaci, zbrusu nová kulová kozlice Brno Express je v prvé řadě plnokrevný naháňkový speciál.

Brno Express je příjemně kompaktní a nanejvýš pohotová zbraň, schopná pozoruhodných výkonů. K přesnosti střelby významně přispívají mechanická mířidla tvořená průhledovým hledím a muškou zvýrazněnou červeným světlovodným vláknem. Uživatel si dále může vybrat mezi osazením klasické montáže pro zaměřovací dalekohledy nebo instalací moderní lišty Weaver (výrobek Zbrojovky Brno), čímž se před ním mj. otevírá lákavá možnost využití kolimátoru.

V souladu se svým hlavním určením kulová kozlice Brno Express vstupuje na trh ve výkonných rážích 8x57 JRS, 9,3 x 74 R a .30 R Blaser. Zákazníci nepochybně také ocení, že Zbrojovka Brno s.r.o. a Česká zbrojovka a.s. svou novinku budou navíc ihned nabízet ve formě výměnných hlavňových svazků pro stávající model Brno Combo všem českým zákazníkům.

Mezi dalšími novinkami na expozici České zbrojovky byla k vidění lehká kulovnice CZ 527 Exclusive Maple Edition s jedinečnou pažbou z vzácného javoru té nejvyšší kvality. Všech 50 kusů této limitované edice je již prodáno. Dále byly k vidění také kulovnice CZ 527 Thumbhole s atraktivní ergonomickou pažbou z vrstveného dřeva vhodnou zejména pro varmintový lov nebo kulovnice CZ 557 Lux nově v zásobníkové verzi.

Výstava IWA OutdoorClassics, která se každoročně koná ve veletržním areálu v Norimberku, má více než čtyřicetiletou tradici. V roce 2016 se zde prezentovalo v sedmi výstavních halách 1 455 vystavovatelů (mezi nimi tradičně také Česká zbrojovka a.s.). Veletržní expozice si pak prohlédlo 45 530 návštěvníků ze 114 zemí. Na letošním 44. ročníku výstavy se na ploše větší než 100 000 m2 představilo rekordních 1 515 firem z 57 zemí světa. Na veletrh zamířilo přes 49 000 návštěvníků ze 120 zemí. Není bez zajímavosti, že osm z deseti vystavujících firem a zhruba dvě třetiny návštěvníků pocházejí z jiných zemí, než je Německo. Výstava IWA OutdoorClassics tak potvrdila svou pověst místa významných mezinárodních setkání firem a odborníků se zaměřením na zbraně pro lov, sportovní střelbu a firem zabývajícími se outdoorovými aktivitami a bezpečnostními zařízeními.

1

Expozice České zbrojovky na IWA OutdoorClassics 2017

2

3

Nová pistole CZ P-10 C

DSC07254

Představení pistole CZ P-10 C na tiskové konferenci

5

6

7

CZ 550 Safari Classics II.