Česká zbrojovka generálním sponzorem „Velkého přeletu“

Česká zbrojovka jako jeden z generálních sponzorů podpořila ambiciózní projekt „Velký přelet“. Jde o unikátní převoz trupu dopravního letounu TU-154M, registrační číslo 1016 z vojenského letiště v Praze – Kbelích do Leteckého muzea v Kunovicích. Dlouhodobě připravovaná akce odstartuje v pátek 23. září a skončí v neděli 25. září 2016.

„Jako jedna z největších firem ve Zlínském kraji podporujeme smysluplné a zajímavé projekty, které se k regionu váží,“ vysvětluje rozhodnutí České zbrojovky a.s., která je generálním sponzorem „Velkého přeletu“, obchodní ředitel společnosti Ing. Ladislav Britaňák, MBA. „Tento unikátní projekt nás skutečně zaujal, a proto jsme se jej rozhodli podpořit.“

Letadlo vyrazí na Moravu na návěsu o celkové délce 51,5 metru. Většina přesunů, při nichž bude asistovat i Policie ČR, s výjimkou úseku Praha – Milovice u Hořic, se uskuteční v noci a brzy ráno. „Velký přelet“ je naplánován přes Hradec Králové, Litomyšl, Olomouc, Přerov, Otrokovice a Uherské Hradiště.

Stroj byl do České republiky dodán v roce 1996 a až do roku 2007, kdy byl vyřazen ze služby, převážel vrcholné české politiky, vojáky nebo sportovce. Největší chvíle slávy mu přinesl rok 1998. Právě tímto letadlem se totiž v únoru vraceli vítězní olympionici z Nagana, čímž si vysloužil přezdívku „Naganský expres“. Let tehdy pilotoval někdejší legendární akrobatický pilot Petr Jirmus.

Po nejrůznějších peripetiích s prodejem (a jeho „dvojčete“ s registračním číslem 1003) letoun nakonec získalo Letecké muzeum v Kunovicích. Před vánocemi 2014 započaly první demontážní práce, které de facto skončily v září letošního roku. Jen za rok 2015 odpracovali muzejníci a dobrovolníci ve Kbelích na čtyři tisíce hodin.

V pondělí 19. 9. 2016 obdrželi organizátoři akce všechna potřebná povolení a tak mohli prohlásit: Vzlet povolen!

02

Zkouška uložení stabilizátoru. Na návěsu bude pouze šikmá konstrukce, podpěrné oranžové "sloní nohy" ne. (Zdroj: společnost Universal Transport)

03

Jak se váží letadlo? Jednoduše. Uchytíte je do jeřábových popruhů a pak pomalu nadlehčujete. Jeřábník na kontrolním panelu vidí hmotnost nadlehčovaného břemena. (Zdroj: Velký přelet)

05

Náš maskot, "kapitán Jaryn", už provádí předletovou přípravu. Bude jediným členem posádky, který bude smět být přímo na palubě přepravovaného letadla. (Zdroj: Velký přelet)

06

Naganský expres je připraven na svou poslední cestu do nového domova v Kunovicích. (Zdroj: Velký přelet)

07

Takhle bude letadlo uloženo na přepravní soupravě. Celková délka návěsu bude 51,5 metru. (Zdroj: společnost Universal Transport)