Na omak: John McPhee zkouší novou pistoli z polymeru od CZ

 

John-McPhee-CZ-09-Pic-17

John „Shrek“ McPhee, šerif Bagdadu

 

John je rotmistrem americké armády ve výslužbě a bývalý člen 1st SFOD-D (Delta Force) se specializací na průzkum. Má 21leté zkušenosti ze služby v jednotce zvláštního nasazení americké armády a 8leté zkušenosti se soukromým bezpečnostním poradenstvím a výukou střelby. Jedenáct let ze své vojenské kariéry strávil nasazením v tisícovkách misí proti povstalcům, kde naprostá taktická přesnost, precizní a chirurgická střelba byly klíčové pro úspěch mise. Johnova kvalifikace a jedinečné znalosti střelných zbraní i jejich operačního nasazení jsou založeny na jeho vlastních tvrdě nabytých zkušenostech a poznatcích. Podílel se na testování zbraní všech typů pro zbrojní dodavatele a je autorem recenzí pro firmy vyvíjející zbraně, jejichž cílem je zlepšení kvality jejich výrobků. Zajišťuje výcvik v obsluze zbraní, taktice boje zblízka a poskytuje bezpečnostní konzultační služby pro Ministerstvo obrany, policejní složky, soukromé bezpečnostní firmy i běžné občany.

 

CZ P-09

První pistolí s polymerovým rámem byla pistole Heckler & Koch VP70 9 mm. Pistole s polymerovým rámem existují již od padesátých let dvacátého století, ale popularitu si získaly až v polovině devadesátých let. Více než dvacet let jsem používal pistole v bojových operacích coby výsadkář a ostřelovač z jednotky zvláštních operací americké armády a v současnosti je používám jako instruktor kurzů střelby. Moje znalosti pistolí pocházejí z více než 20 let jejich používání ve skutečném světě a z tvrdě získaných zkušeností. Zakládají se na událostech, kdy při výkonu mého zaměstnání závisel úspěch mise i můj život na naprosté přesnosti a selhání by bylo fatální. Moje vášeň pro střelné zbraně mě žene k tomu, že se vždy snažím přijít na kloub funkci, mechanice, ergonomii a přesnosti každé zbraně, kterou používám nebo vlastním. Přišel jsem na to, že žádný typ pistole od žádného výrobce není řešením, které vyhovuje všem, řešením „na klíč“. Výběr vaší pistole by se měl zakládat na vašich požadavcích nebo „nutnostech“, které vám dodají jistotu a pohodlí pro zamýšlené použití zbraně; ať jde o zbraň na osobní ochranu nebo zbraň služební. Všechny mé „nutnosti“ v minulosti vždy znamenaly nákladné úpravy pistole, dokud jsem nepřišel na CZ P-09. Před několika měsíci jsem měl příležitost koupit novou pistoli standardní velikosti s polymerovým rámem od CZ, model P-09. A výkony CZ P-09 na mě udělaly opravdový dojem.

 

CZ_P-09

 

 

VLASTNOSTI CZ P-09

  • Kapacita 19+1 (15+1) nábojů
  • Polymerový rám s taktickou lištou dle MIL-STD 1913
  • Výměnné ovládací prvky, manuální pojistka nebo ovladač vypouštění
  • Spoušťový systém Omega
  • Přesná za studena kovaná hlaveň
  • Blokace zápalníku

 

PŘESNOST

Úvodem bych řekl, že všechny pistole CZ jsou vyhlášené svou přesností. Já si osobně myslím, že tato přesnost je způsobena kvalitní hlavní CZ a způsobem zamykání hlavně. Domnívám se, že hlaveň na P-09 je stejná jako hlaveň na SP-01. Navíc půjde skoro určitě o stejnou hlaveň jako u legendárního modelu CZ 75. I když asi nepůjde mezi jednotnými modely vyměňovat, je to stejná hlaveň opracovaná na podobných kovacích strojích. Co se týče přesnosti v praxi (tohle nemá sloužit jako reklama, žádné čtení z manuálu, jde o mou praktickou zkušenost ze střelnice), s pistolí CZ jsem na 100 yardů dosahoval 5 zásahů z 5 ran i 10 zásahů z 10 po sobě jdoucích výstřelů, zatímco se svými ostatními pistolemi bych se trefil tak tři až čtyřikrát z pěti. Domnívám se, že to souvisí s uspořádáním bicího mechanismu pistole. Když například s pistolí podobné ráže jako CZ nastřílím skupinu výstřelů na 100 yardů s rozptylem do 12 palců a s pistolí CZ dosáhnu na stejnou vzdálenost rozptylu 6 palců, pak ta šestipalcová skupina má vyšší procento přesnosti a větší šanci zasáhnout cíl. Stejných výkonů jsem dosáhl i na 200 yardů, kdy jsem zase zasáhl terč pětkrát z pěti. Myslím, že CZ P-09 je asi nejpřesnější v současnosti vyráběná pistole s polymerovým rámem.

 

Ergonomie

 

John McPhee CZ 09 Pic 5

Pistole CZ P-09 se prostě dobře drží. Pistole CZ dovádí prvky „lidského faktoru“ na úplně jinou úroveň. Tři hlavní vlastnosti P-09 přispívají k dobré ergonomii:

 

  1. CZ používá ocelový zásobník, což umožňuje větší ergonomickou flexibilitu CZ P-09. Ocelový zásobník je menší než tradiční plastové zásobníky. Je pevnější a umožňuje použití menší rukojeti. Plastový zásobník musí být tlustší a širší, aby dosahoval stejné pevnosti jako jeho ocelový protějšek. Pistole s plastovým zásobníkem tedy znamená objemnější rukojeť. Ta bývá hlavním důvodem stížností u všech polymerových zásobníků pro pistole. Protože CZ používá zásobníky ocelové, rukojeť je o něco užší, což potěší lidi, kteří menší rukojeť potřebují.
  2. Lučík spouště je rozměrný a umožňuje použití v rukavicích. Tahle vlastnost pistole umožňuje prostě a snadno zmáčknout spoušť, protože v lučíku je dost místa, ať používáte rukavice nebo ne.
  3. Další vlastností je rýhování plastu. Každá pistole má na rukojeti nějaké rýhování nebo čáry, jejichž účelem je prostě zajistit větší kontrolu nad zbraní. Bez rýhování by povrch byl moc hladký a pistole by se špatně držela. Normálně, jakmile koupím pistoli, upravím si plastovou rukojeť pájkou tak, aby dobře držela v ruce. Tak se dodatečně pojišťuji, aby mi pistole nevyklouzla z ruky. Vzor rýhování rukojeti P-09 mi však umožňuje výbornou kontrolu nad zbraní a mírní moje obavy z upuštění. Pěkné je, že do téhle rukojeti nemusím nic vypalovat, abych se dostal k vytouženému výsledku, který od povrchu rukojeti očekávám.

 

OVLÁDACÍ PRVKY

Na rozdíl od většiny běžných pistolí s polymerovým rámem se CZ P-09 dodává s velkými ovládacími prvky. Když jsem je poprvé viděl, abych byl upřímný, nevěděl jsem, co si mám myslet. Ale můžu dosvědčit, že vaše prsty to poznají nejlíp. Za prvních deset minut s pistolí se mi ani jednou nestalo, že bych při nabíjení minul záchyt závěru. Záchyt závěru CZ P-09 je velký, má dobrou šířku a snadno se používá. Normálně jsou ovládací prvky malinké a palcem nebo ukazováčkem se s nimi špatně manipuluje. A aby moje frustrace z malých ovládacích prvků byla ještě větší, jsem levák, takže, když manipuluji se záchytem závěru, dělám to levým ukazováčkem a to s malým záchytem závěru nejde nikdy dobře. Rozměrné ovládací prvky modelu CZ P-09 berou ohled na levoruké střelce jako já a to se cení.

CZ P-09 se standardně dodává se dvěma ovládacími prvky. Každá pistole je vybavena ovladačem vypouštění a manuální pojistkou umožňující oboustrannou montáž. Páčky pojistky jsou součástí balení a konečný uživatel je snadno může vyměnit místo ovladače vypouštění. Ovladač vypouštění je pružinový. Když zatáhnete za ovladač vypouštění směrem dolů, kohoutek se takzvaně vypustí na polovinu nebo 10 %, což znamená, že je pistole zajištěná. Protože je ovladač vypouštění pružinový, po zatáhnutí dolů k vypuštění pistole se vrátí do původní polohy a je připraven k případnému dalšímu vypuštění pistole. To je nejlepší typ ovladače vypouštění. Tenhle typ je lepší, když nosíte pistoli v kalhotách, tašce nebo kabelce. S kohoutkem v přední poloze téměř neexistuje možnost, aby zbraň spustila v prostoru, kde je uložena.

Druhým ovládacím prvkem je manuální pojistka. Ta umožňuje udržování pistole v jednočinném režimu. Kohoutek se při natažení pistole přesune dozadu, náboj se vsune do komory a vy musíte pojistku manuálně zajistit. Tato vlastnost udržuje pistoli v jednočinném režimu a vyžaduje manuální zajištění pistole. Možnost s pojistkou je vhodná pro policistu nebo někoho, kdo nosí zbraň služebně. Nejlepší na nošení zbraně v otevřeném pouzdře (po boku nebo na opasku), zajištěné a natažené.

 

Funkce a spoušť

CZ P-09 je SA/DA pistole. To znamená, že se s ní dá střílet v dvojčinném i jednočinném režimu. Ve dvojčinném režimu jste to vy, kdo musí promáčknout spoušť až na doraz, aby zbraň vystřelila. Po výstřelu se závěr posune dozadu a pak dopředu k nabití dalšího náboje, čímž se kohoutek přesune dozadu. Druhý výstřel i další následující výstřely už budou v jednočinném režimu. Myslím, že jde o nejlepší SA/DA spoušť, s jakou jsem kdy střílel.

 

John-McPhee-CZ-09-Pic-8

 

Pistole s dvojčinnými spouštěmi znám už ze svého působení v armádě. Ale myslím, že odpor spouště u jiných služebních pistolí je daleko větší než u dvojčinné spouště služební pistole CZ P-09. Při používání CZ P-09 (opět nejde o reklamu ani o znalosti vyčtené z manuálu, vše je založeno na mých zkušenostech ze střelnice) jsem zjistil, že ve dvojčinném režimu je odpor spouště CZ P-09 čistých 10 liber. V jednočinném režimu pak odpor spouště dělá hezké 3 libry. Jde o nejčistší SA/DA spoušť, s jakou jsem za dlouhou dobu střílel.

 

Mířidla

Mířidla pistole CZ P-09 jsou nízká typu „defender“. Normálně, když koupím pistoli, jako první vyměním běžná mířidla za ty, podobná těm, která se na CZ P-09 standardně montují. CZ P-09 se dodává také s 3bodovými tritiovými mířidly. Tritiová mířidla mám moc rád, výborně hodí při střelbě za nízké viditelnosti nebo při operacích při výpadcích elektřiny. Mě osobně 3 světélkující body trochu matou, takže vždycky vezmu černý fix a zabarvím 2 tečky na hledí. Tak mi v noci zbyde jen jedna přední tečka. A proč mám radši 1bodová mířidla než 3bodová: jakékoli body nebo čárky různých barev ve stresové situaci možná nerozpoznám a nebudu se podle nich umět zorientovat. Když máte jen jeden bod na středu terče, střela si tam spíš najde cestu. Závisí to samozřejmě na osobních preferencích, já dávám přednost jednomu bodu na mušce.
Kromě tritiových mířidel mám také rád tenkou mušku a hledí s širokým zářezem. To mi trochu urychluje střelbu. Projevuje se to na zvýšené rychlosti a výkonech při rychlostních cvičeních. Se standardními mířidly CZ P-09 jsem nikdy nezaznamenal žádné problémy s rychlostí. Je zajímavé, že během praktického používání CZ P-09 na střelnici jsem očekával nějakou změnu rychlosti kvůli mířidlům, tasení zbraně, přebíjení, ale všechno bylo stejné jako u jiných pistolí. Obvykle mi trvá tak dva týdny až měsíc, než nějakou pistoli dokonale zvládnu, ale s CZ P-09 to bylo, jako bych ji používal, trénoval a vlastnil už po celá léta.

 

ZÁSOBNÍK

 

John-McPhee-CZ-09-Pic-11

 

Zásobník CZ P-09 pojme 19 nábojů. Do pistole se tedy vejde celkem 19+1 nábojů (1 v komoře a 19 v zásobníku). Každý říká, že při boji byste měli počítat náboje. To ano, měli byste. Ale heleďte: v nejhorší situaci, v jaké se kdy můžete ocitnout, sotva máte náladu na nějaké počítání nábojů nebo přemýšlení, kolik jste už vystříleli, než si dobijete. Když mám pochyby o počtu nábojů v zásobníku, při nejbližší bezpečné a vhodné příležitosti vyměňuji zásobník, zvlášť když to netrvá o moc déle než vteřinu. A další věc, mám v pistoli radši víc nábojů.

 

ÚDRŽBA

Pojďme si říct pár věcí o uživatelské údržbě. Rozborka CZ P-09 je velice snadná. Rozebírání je tak snadné, protože k němu poslouží vlastní klíč, tedy zásobník. Začnete vyjmutím náboje a zásobníku. Na levé straně závěru je zářez, která musí lícovat s zářezem na zadní straně rámu. Pravou rukou držíte oba zářezy slícované, vezmete roh zásobníku a zatlačíte na záchyt závěru. Potom vytáhnete záchyt závěru ven. To je geniální konstrukce! Přispívá to ke snadnosti použití pro střelce bojového typu, který třeba nemá k dispozici nástroj, ale potřebuje pistoli rychle a ve spěchu rozebrat. Obzvláště vyjímání závěru je velice snadné. Použijete roh zásobníku, slícujete rysky na závěru a rámu, a je to. Závěr vyjede.

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ

Pistole CZ P-09 je zbrusu nová, a když jsem začal volat výrobcům pouzder, žádný z nich mi pro ni nenabídl opravdu dobré pouzdro. Musel jsem se přizpůsobit a improvizovat. Rozhodl jsem se vrátit ke svým střeleckým počátkům a zkušenostem z armády a použil jsem své pohotovostní opaskové pouzdro Safariland 568. Jde o univerzální kožené pouzdro. Zvláštní jednotky ho v mém oboru používají už přes 20 let. O původu toho pouzdra nic nevím, ale prostě jsem vzal pouzdro 568 Safariland, trochu na něm povolil šrouby, přizpůsobil jsem ho pro CZ P-09 a bylo to. Firma Safariland v současnosti pracuje i na služebním typu pouzdra pro CZ P-09. Já používám svoje univerzální pouzdro Safariland bez jakýchkoli problémů. 568 je jedno z nejlepších pouzder vůbec. Doporučil bych ho každému, kdo používá opaskové pouzdro.

Další věc, kterou používám společně s CZ P-09 je opasek Safariland 71-2-55 se sumkou na jeden zásobník. Jde o univerzální opaskovou sumku na zásobník. Univerzální sumky používám kvůli jejich všestrannosti a rozmanitosti mého arzenálu. Ať ke střelbě používám Glock, Sig, Berettu nebo 1911, tyto sumky jsou vhodné pro všechny zásobníky i situace, ve kterých se mohu ocitnout. V současnosti Safariland vyrábí kromě sumek zakomponovaných do opasku i pouzdra na zásobníky k připnutí na opasek pomocí spony. Dříve jsem na opasek 71-2-55 s jednou sumkou přidal ještě pouzdro na zásobník 744 se sponou. Takže nový model pro mě znamená plus a větší pohodlí. Můžete se smát, jestli chcete, ale je to otázka osobních preferencí. Nejradši používám univerzální pouzdro na zásobník, protože střílím z několika různých pistolí s několika různými zásobníky a tenhle opasek s univerzální sumkou je prostě ze všech nejvšestrannější. Jeho cena by se dala vyvážit zlatem.

 

NÁKLADY

Firma CZ po vás nechce, abyste po koupi jejich pistole vynakládali nějaké další peníze. Věří, že když si koupíte pistoli CZ, mělo by jít o dokonalé řešení bez nutnosti nějakých úprav. Já osobně mám sklon k šetrnosti. Mám také spoustu dalších pistolí s různým příslušenstvím a úpravami. Vzhledem k současným ekonomickým potížím se investice do zbraní pohybuje spíše v oblasti předsevzetí nebo osobních přání než skutečného nákupu. Pistole CZ poskytují více než jen přesnost, nabízejí pořádnou ránu za hubičku a v tom tkví jejich přitažlivost pro vlastníky zbraní.

 

Specifikace:CZ P-09
Ráže:9 mm, .40 S&W
Kapacita zásobníku:19 (15)
Hmotnost:1,850 lb
Celková délka:8,100 palce
Délka hlavně:4,530 palce
Výška:5,790 palce
Šířka:1,460 palce
Rám:Polymer
Rukojeť:Polymer
Hlaveň:Kovaná za studena
Spoušť:OMEGA DA/SA
Mířidla:Pevná, nízký profil, tritiová

 

Shrnutí

Střelba z pistole CZ P-09 je velice snadná. Výkony jsou solidní, od přesnosti hlavně až po výkony v nepříznivých podmínkách, kdy by u většiny pistolí s polymerovým rámem došlo k selhání. Chod spouště je dobrý a čistý. Přesnost pistole překonává všechno a nemůžu si ji vynachválit. Vytáhl jsem novou pistoli z krabice a zastrčil do ní plný zásobník. Vystřelil jsem tři rány na 100 yardů a trefil, potom tři rány na 200 yardů a zase jsem trefil. Prvních šest výstřelů; žádný olej, žádná údržba, nic – a žádný problém. Prostě jsem jen vyměňoval zásobníky a střílel. Zatím jsem s CZ P-09 nastřílel tisíc výstřelů a výsledky jsou ohromující. Nemůžu si vůbec stěžovat a přitom ode mě moje CZ P-09 zatím nedostala ani kapku oleje. Olejovat ji asi nebudu, dokud nenastřílím tak 8 000 ran nebo dokud si sama neřekne. Ještě se mi nestalo, že by selhala. Takže až nastřílím nějakých 8 000–10 000 ran, napíšu o CZ P-09 další článek, abyste věděli, jak to dopadlo.

 

John-McPhee-CZ-09-Pic-21

Nepoužíval jsem ke střelbě žádné konkrétní střelivo. Ze svých devítek střílím vším možným, od levných nábojů s ocelovým pláštěm až po velmi drahé střelivo. Vždycky to všechno naházím do jedné krabice a je mi jedno, co si beru. Zatím jsem neměl žádné závady spojené s přechodem z jednoho typu střeliva na jiný. Výkonům CZ P-09 se při použití stejných levných nábojů nevyrovná žádná jiná z mých pistolí.

 

Vlastností CZ P-09, kterou bych velice doporučoval hlavně nováčkům mezi střelci, je možnost použití ovladače vypouštění místo pojistky. Tady je důvod: s ovladačem vypouštění musíte po výstřelu udělat jediné, vypustit kohoutek pistole. Když používáte pojistku, musíte před střelbou zbraň odjistit a po výstřelu zase zajistit. Já osobně jsem začínal s ovladačem vypouštění. Ale manuální pojistka na CZ P-09 mě taky bavila. Výměna za druhou variantu je jednoduchá a provádím ji sám. Na těchhle pistolích není nic těžkého. Jsou vyrobeny tak, že si uživatel může sám zvolit, jestli použije manuální pojistku nebo ovladač vypouštění.

CZ P-09 je trhák za babku. Tyhle pistole se prodávají za ceny kolem 500 dolarů. Při uvádění do provozu jsem za tuhle pistoli nemusel utratit nic navíc. Nedělal jsem na ní žádné úpravy a pravděpodobně ani nebudu muset. Má totiž mířidla, která mám rád, dobrou spoušť a je vyrobena podle strategie CZ: „Chceme vyrábět dobrou pistoli, za kterou nemusíte platit nic navíc“. Myslím, že to je geniální strategie.

V neposlední řadě bych chtěl dát lidem z CZ-USA výbornou známku za zákaznický servis. Jejich nehraný pohodový přístup by mohl být vzorem zákaznického servisu a podpory. Komu by se chtělo ztrácet čas s těžkopádným a otráveným personálem nebo poslouchat kecy firemních zástupců poté, co od vás už vyinkasovali peníze. Přál bych si, aby více společností z tohoto odvětví obchodovalo způsobem, jakým to dělají v CZ-USA. Jsou tam příjemní, vstřícní, slušní a za všech okolností dochvilní. Jednání s lidmi z CZ-USA snad ani nemohlo být lepší.

 

 

Autor a zdroj: John McPhee, www.shootersmagazine.com, 6. ledna 2014

Napsat komentář