Výkonnost velké zbraně v subkompaktovém provedení: CZ 2075 RAMI

Trénuji a soutěžím s pistolemi CZ všech typů od mého modelu Tactical Sport v ráži .40S&W a Shadow v 9mm pro soutěž USPSA po mé P09, P07 a CZ 75 PCR pro výuku střelby s pistolí, kde toto učím u své společnosti CTT-Solutions LLC. Ze všech mých zbraní od CZ jsem dosahoval mimořádný výkon, ale uvědomil jsem si, že jsem si nikdy pořádně nevyzkoušel 2075 RAMI, a tak jsem se rozhodl toto změnit. Je opravdu málo CZ pistolí, které nevlastním a přišel čas investovat také do RAMI. Koupil jsem si model BD (provedení s vypouštěním kohoutku) v ráži 9mm, koupi jsem uskutečnil přes CZ Custom Shop v Mesa AZ, USA. Zbraň přišla s továrně instalovanými nočními mířidly a já jsem ji ponechal v CZC, aby mi tam ještě vyladili spoušť (a upravili povrch rámu tak, jak jej mám u 2 jiných modelů CZ s vypouštěním kohoutku, které často používám: 75BD Police a Pro-Tek 1—zakázkově postavená 75C PCR společností CZ Custom). Provedli téměř veškerou puškařskou práci na mých zbraních pro soutěž, výcvik a pro denní nošení a bezpečně stojí za každou penny a dobu čekání, kterou jsem jim věnoval. RAMI je k dispozici také v ráži .40S&W, ale já jsem cítil, že kombinace o 2 náboje vyšší kapacity zásobníku, relativní účinnost moderní expanzivní munice a zvýšený komfort střelby byl další důvod proč zvolit ráži 9mm.

 

RAMI2075-600

 

Pistole vychází z konstrukce CZ 75, ale je duchovním dítětem Radka Hauerlanda a Milana Trkulji, prvně byla k dispozici v roce 2007. Název vychází z prvních dvou písmen jména obou konstruktérů. Samotná pistole byla vlastně odnoží projektu CZ/ Colt Z40 v kombinaci s poučením získaným z projektu kompaktní pistole pro policii CZ 75 D COMPACT (P-01), ale to je naprosto jiné téma. 2075 využívá modifikovaný systém uzamykání závěru typu Browning pracující na základě zákluzu, kde je hlaveň uzamykaná do výhozného okénka v závěru prostřednictvím „kvádrového“ zakončení, velmi podobné tomu jako je to u pistolí Sig nebo Glock. Rám je výkovek z hliníku 7075T6, závěr je uhlíková ocel a hlaveň je kovaná za studena. Spoušťové ústrojí je v provedení buď standardní CZ75 DA/SA s natažením a zajištěním manuální pojistkou nebo DA/SA s vypouštěním kohoutku, což byla má volba. Já pro osobní skryté nošení upřednostňuji zbraně s režimem DA/SA a pokud jsou k dispozici, tak také volím variantu s vypouštěním kohoutku. Konstrukce vratné zpruhy má vnitřní pružinu na vedení pružiny a vnější hlavní vratnou zpruhu, o které se domnívám, že při střelbě s takovou kompaktní a účinnou zbraní této velikosti výrazně pomáhá ve zvládnutí vnímaného zpětného rázu.

 

P1000988-600

 

Od prvopočátku jsem s ní začal střílet tak, jak to dělám se všemi svými novými zbraněmi, a to na 25 yardů (22,86 m) 10 ranami pomalou střelbou jednoho náboje za druhým na terč B8. Já jsem tak trošku “zero snob” a nedokážu tolerovat pistoli, která z důvodu špatného seřízení mířidel nezasadí střelu tam, kde mířidla udávají, že by měla být. Všechny rány byly odpalovány v jednočinném režimu s držením na „6 hodinách“ a k mému překvapení jsem 2x skóroval 92 s nástřelnou skupinou v dolní části černého pole. Zbraň byla továrně seřízena na přibližně +1.5-2” na vzdálenost 25 m a při správném držení další skupina 96 bodů. To na mě udělalo velký dojem. Mít mířidla perfektně seřízená přímo z továrny u subkompaktní pistole je ohromné a první dojmy často vítězí nebo jsou právě proto nenaplněny.

 

RAMI-600

 

To je další důvod proč střílím z CZ. Pečlivá pozornost detailům tak, jak je věnována jejich továrně vyrobeným zbraním, tyto činí velmi solidními již od prvního výstřelu. Závěr byl spol. CZ Custom nedotčen, takže to, co jsem koupil „přímo z regálu“ (žádná speciálně vybraná zbraň od CZ) byla taková, jak se předpokládá, a to s řádně stranově a výškově nastavenými mířidly. Následně jsem si vzal zmenšený metrický terč USPSA a postavil jej na 50 yardů (45,72 m) a střílel na něj. Jakmile jsem si ustavil správné držení, tak zásahy byly konzistentní a relativně snadné. Jakákoli zbraň s krátkou délkou záměrné činí střelbu na větší vzdálenost obtížnou, ale seřízení mířidel a slícování hlavně hodně z této obtížnosti odstraní, a to s ohledem na správné a precizní mechanické tolerance. Konečná zkouška výkonnosti spočívala ve vystřílení 10 různých druhů munice k ujištění, že zbraň nošená na obranu je spolehlivá s každým nábojem. Náboje sedmi různých značek s dutou špičkou fungovaly bez problémů a tři zástupci ruské munice obohacené o tvrdou zápalku uloženou v ocelovém lůžku měly všechny 100 % pozitivní zážeh.

 

Potom byla zbraň vložena do pouzdra od JM Custom Kydex a já jsem začal se střeleckým drilem a následně ji používal pro dennodenní nošení. Tato zbraň je o něco těžší než plastové pistole s úderníkem v kompaktním nebo subkompaktním formátu (třeba G26 nebo M&P9C), ale váha navíc v rámu z hliníkového výkovku, společně s tím, že odpal této pistole pomocí kohoutku nadmíru dobře krotí zpětný ráz, a to i se služební municí 127 +P+ Winchester.

 

CZ_2075_RAMI-_BD_Sub-Compact_9mm_Pistol_in_JM_Custom_Kydex_Pistol_Holster_Glamour_Shot_Mike_Pannone_DefenseReview.com_DR_1-600

 

V průběhu posledních 4 měsíců jsem vystřílel zdokumentovaných 4 000 nábojů. A jelikož jsem umožnil každému, kdo měl zájem střílet z mé pistole během mé výuky v době polední přestávky, je skutečný počet vystřelených nábojů hodně přes 4300, a při tom ani já nebo kdokoliv, kdo z této zbraně střílel, neměl ani jedinou závadu…ANI JEDNU JAKÉHOKOLI TYPU. A to při režimu minimální údržby. Z pistole bylo vystříleno okamžitě, jak jsem ji obdržel prvních 1 000 nábojů, potom byla podrobena důkladnému vyčistění. Pak byla čištěna při přibližně 2 500 nábojích a na závěr byla vyčištěna a prohlédnuta, když jsem dosáhl spotřebu 3 600 zdokumentovaných nábojů. Ačkoliv jsem nemusel vyměnit vnější vratnou zpruhu, tak jsem ji vyměnil, jelikož byla trochu za termínem, kdy vyměňuji pružiny u své 1911, takže jsem to také udělal. Rozdíl byl sotva rozpoznatelný, ale s ohledem na množství vystřílených nábojů to má podle mě opravdu smysl.

 

Přesnost - 100%
Spolehlivost - 100%
Odolnost - 100%

 

Mé ohodnocení této zbraně v její celkové výkonnosti je naprosto pozitivní. Na zbraň v ráži 9 mm je neuvěřitelně jemná a má obrovskou potenci v přesnosti. Při příležitostech střelby s větší dynamikou mnoho subkompaktů vykazuje slabost z důvodu pouhých rozměrů. Tato zbraň vás při pobídce k akci nezklame! Při vyučování třídy v Pittsburghu jsem demonstroval dril, který vyžaduje, aby studenti vystřelili dva náboje do oblasti A (6”x11” vertikálně orientovaný obdélník) na 2 terče USPSA se vzdálenosti 10 yardů/9,14 m (ve 2,35 sekundách nebo méně (pro maximální počet bodů a skóre). Já jsem střílel ze skrytého nošení se svým pouzdrem JM Custom na čistých 2,38 a 2,00 s jedním zásahem v oblasti C. Nácvik je navržen na boční otevřené pouzdro a ne na skryté, což často přidává přibližně .25+ sekund k času střelce vycházející z úrovně jeho dovednosti. Mé časy a skóre byly velmi slušné ve vztahu k těm dosahovaným s pistolí CZ 75 plné velikosti, až na přebíjení. Jelikož u všech mých zbraní střílím s muškou s optickými vlákny, tak jsem přesvědčen, že s nimi bych dosáhl ještě lepších výsledků…další věc, na kterou se zeptat CZ Custom. Střílel jsem s použitím zásobníku, který je zarovnán se spodní částí rukojeti, ne ten prodloužený s nástavcem dna zásobníku na konci rukojeti, který tuto zbraň činí ještě více pozoruhodnou, jelikož takto zvládání zpětného rázu závisí pouze na mém prostředníku a ukazováčku obou rukou.

 

CZ_2075_RAMI_BD_Sub-Compact_9mm_Pistol_Shooting_Mike_Pannone_DefenseReview.com_DR_3-600

 

*Odvolání* Jsem bývalý instruktor u Federal Air Marshal a pomáhal jsem zlepšit tuto službu v letech 2002-2003, takže jsem dobře obeznámen a v pohodě při těchto zkouškách, takže jsem je upravil, aby byly ještě větší výzvou*.

 

CZ_2075_RAMI_BD_Sub-Compact_9mm_Pistol_Shooting_Mike_Pannone_DefenseReview.com_DR_4-600

 

S cílem získat spravedlivé ocenění srovnatelné úrovně střeleckých vlastností jsem střílel starý střelecký test používaný příslušníky Air Marshal (TPC; Tactical Pistol Course: dryfiretrainer.blogspot.com/2010/03/federal-air-marshal-tactical-pistol.html) ze vzdálenosti 10 yardů/9,14 m namísto standardních 7/6,4 m a s oblastí A jako prostorem mého maximálního skóre namísto celého FBI QIT /typ lepenkového terče používaného FBI/ jak byl standard (viz foto s rozměrovými rozdíly). Cokoli mimo oblast A jde od 5 bodů do 3 bodů a zásahy v oblasti D jsou vedeny jako „bez zásahu“. Celý průběh tohoto střeleckého kurzu jsem odstřílel se zásobníkem zarovnaným se dnem rukojeti s kapacitou 10 nábojů. Vzdálenost byla prodloužena o 30% a při tom první dvě střelby co jsem střílel, jsem dosáhl perfektního skóre se 150 zásahy v oblasti A, což jsem nastřílel jak individuálně tak i kumulativně. Jedinou tak trochu obtížnější částí bylo přebíjení, a to z důvodu malé rukojeti, což je ale běžné pro jakýkoli subkompakt. Jelikož tento střelecký výcvik je velmi dobře známý test střelby a také hodně respektovaný, tak věřím, že odsunutí vzdálenosti o 30% dále a velké zmenšení oblasti zásahů hodně říkají o střeleckých vlastnostech pistole CZ 2075 RAMI.

 

Až na přebíjení 2075 střílí hodně jako její starší bratr CZ 75, až vás to ohromí. Tím jsem si jistý, protože jsem si byl tím jistý, když jsem s ní střílel upravený kurz TPC!

 

Pistoleer.com

 

Střelecké vlastnosti - 100%

 

Cena je srovnatelná s oblíbenými pistolemi této třídy s plastovým rámem, které odpalují úderníkem a jediný „přídavek“, který jsem provedl, bylo to, že jsem tuto pistoli svěřil spol. CZ Custom pro malé vyladění spouště, což opravdu stálo za ty peníze navíc. Nyní mám čistě kovovou pistoli odpalovanou kohoutkem, která střílí skoro tak jako pistole plné velikosti, je fenomenálně přesná a 100 % spolehlivá s čímkoli, co se vejde do nábojové komory. Výhoda menšího zvýšení váhy oproti pistolím z plastového rámu je zřejmá hned po prvním zásobníku. Dvojčinná spoušť je tou volbou, kterou pro pistoli preferuji, jelikož mi poskytuje bezpečné nošení a střelbu v revolverovém stylu s prvním dlouhým chodem a následně příjemnou spoušť v jednočinném režimu. Původní spouště mají plynulý chod s kombatovým odporem a dráhou, ale práce, kterou provádí CZ Custom je zázrak a činí přechod z režimu DA na SA téměř neznatelný. Každý, kdo z této pistole střílel, do posledního muže (a 3 žen), se vyjadřoval zvláště k tomu, jakou má tato zbraň „přívětivou“ spoušť a jak na tak malou pistoli střílí bez větších rázů.

 

CZ_2075_RAMI_BD_Sub-Compact_9mm_Pistol_Shooting_Mike_Pannone_DefenseReview.com_DR_5-600

 

CZ 2075 RAMI má spoustu výkonnosti velké zbraně v malém balíčku na skryté nošení. Pokud sháníte extrémně spolehlivou přesnou zbraň subkompaktní velikosti ze které se dobře střílí, tak tato určitě stojí za povšimnutí. Já tuto zbraň používám k výuce a výcviku a ona také všude chrání mě a mou rodinu…musím ještě něco říkat?!

 

 

Autor: Mike Pannone

Zdroj: www.defensereview.com/cz-2075-rami-big-gun-performance-in-a-sub-compact-dasa-9mm-40-sw-pistol/

Napsat komentář