Brno Combo

Horká novinka společnosti ZBROJOVKA BRNO, s.r.o., přímé pokračovatelky slavných tradic brněnské zbrojní výroby, nově definuje zavedenou koncepci populárních kulobrokových kozlic. Zatímco konkurenční modely obvykle konstrukčně vycházejí z brokových kozlic, Brno Combo je výsledek samostatného vývoje. Nový brněnský kulobrok se díky tomu může pochlubit velice přívětivými technickými a uživatelskými parametry a srdce příznivců kombinovaných zbraní si získává i zdařilým designem.

 

U kulobroků, které vznikají odvozením od brokových kozlic, je výška hlavňového svazku dána skutečností, že spodní kulová hlaveň nahrazuje brokovou s podstatně větším průměrem. Pro výrobce je takové řešení úspornější, ale uživatel dostává zbraň zbytečně velkou a těžkou. ZBROJOVKA BRNO se vydala jinou cestou. Tato nástupkyně proslulého zbrojního gigantu je malý a pružný podnik, který se soustřeďuje na výrobu kvalitních zlamovacích loveckých a sportovních zbraní a na světových trzích nespoléhá jen na dobrý zvuk zavedené značky. Názorným příkladem originálního myšlení dnešních zbrojováků je právě Brno Combo – kulobrok, který se zrodil jako samostatná zbraň konstruovaná primárně s ohledem na střelce.

 

Pomyslným srdcem nové kulobrokové kozlice je zcela nově pojatá hlavňová objímka, jejíž dimenze jsou optimalizované pro co nejnižší „zástavbu“ horní brokové a spodní kulové hlavně. Nábojové komory tvoří součást objímky a samotné hlavně začínají až na místě, kde končí nábojnice. Toto řešení umožnilo výrazně snížit rozteč mezi hlavněmi a současně zaručuje dostatečnou pevnost pro výkonné kulové ráže. Nová koncepce se příznivě promítla do nízké hmotnosti zbraně – přestože je Brno Combo celoocelové (hlavní díly se vyrábějí z kvalitních konstrukčních ocelí třískovým obráběním na CNC strojích, polotovar pro lučík, klička a lišta předpažbí jsou přesné odlitky), váží pouze 2,95 až 3,15 kg v závislosti na hustotě dřeva pažby.

 

CZ_BRNO_COMBO-800

 

Uzavření hlavní je provedeno na čelní desku lůžka. Uzamčení se provádí širokým posuvným klínem ovládaným temenní kličkou. Hlavňový svazek je veden dvojicí čepů a při uzamčení je dotlačen na šikmé plochy v lůžku. Na první pohled je patrné, že svazek se podařilo umístit mimořádně nízko k čepům, což se projevuje zvýšenou stabilitou zbraně při výstřelu. K napnutí bicího mechanismu při sklápění hlavňového svazku slouží originálně tvarovaný napínací palec na liště předpažbí.

 

Ke slabinám kulobroků s klasicky spojenými hlavňovými svazky patří, že bod zásahu s dalšími ranami v důsledku zahřátí připájené kulové hlavně stoupá. U modelu Brno Combo se s tímto nešvarem nesetkáme, typická je pro něj vysoká a stálá přesnost kulové hlavně i při rychle po sobě jdoucích výstřelech. Brněnská zbraň má totiž střední lištu a hák předpažbí připájeny pouze na brokovou hlaveň, která nese i základny mechanických mířidel. Uložení kulové hlavně je díky tomu termostabilní, bez vlivu na přesnost po více ranách, avšak s možností korekce soustřelu obou hlavní podle použitého střeliva pomocí šroubů na háku předpažbí (toto nastavení ZBROJOVKA BRNO doporučuje svěřit školenému puškaři).

 

Pokud jde o kulové ráže, Brno Combo startuje s globálně oblíbenou klasikou 308 Win a 30-06 Sprg. V roce 2015 bude tato dvojice doplněna o další trvalky: 9,3x74R a 8x57 JRS. To vše pouze v kombinaci s brokovou ráží 12x76, neboť tato výkonná kulobroková kozlice má rozměry a hmotnost „dvacítky“. Připravují se rovněž zakázkové výměnné kulové hlavňové svazky s plnou střední lištou. Touto cestou si majitel zbraň snadno přestaví na plnohodnotnou kulovou kozlici s velice zajímavými parametry. S výměnnými brokovými svazky se pro tento model nepočítá.

 

CZ_BRNO_COMBO_3D2-800

 

Kulobrok Brno Combo je určen pro individuální i společný lov evropské zvěře, aniž by to nějak omezovalo jeho použití na jiných kontinentech. Broková hlaveň ráže 12x76 je vybavena tříčtvrtinovým zahrdlením (17,6 mm) a v duchu moderních trendů myslivosti umožňuje střelbu ocelovými broky. Krytí při střelbě brokovými náboji dosahuje 70 %.

 

Kromě již popsaných novinek na zbrani najdeme vše, na co jsou dnešní myslivci a lovci zvyklí a co vyžadují. Při sklopení hlavňového svazku se kromě napnutí bicího mechanismu aktivuje automatická pojistka s ovladačem za temenní kličkou. Pro extrakci vystřelených nábojnic slouží klasický vytahovač. Spoušťový mechanismus uložený na spodním víku baskule je dvouspoušťový, přední spoušť s napínáčkem (při jeho použití se odpor snižuje na 3–5 N) odpaluje kulovou hlaveň a zadní spoušť bez napínáčku brokovou hlaveň.

 

Pažba nabízí velice komfortní úchop. Pažba a předpažbí se vyrábějí z výběrového tureckého ořechu a jejich povrchová úprava se provádí olejováním, které zdůrazňuje kresbu dřeva. Rybiny na úchopových plochách jsou vypáleny laserem.

 

Lůžko hlavní, lišta předpažbí a spodní víko baskule jsou jemně tryskané, niklované a ozdobené loveckými motivy vypálenými laserem. Povrchová úprava kličky a lučíku se provádí jemným tryskáním a černěním, hlavňový svazek je leštěný a černěný. Na zbrani nechybí proslulé logo „Z ve spirále“, které najdeme na temenní kličce a na objímce hlavní.

 

CZ_kulobrok Combo_3D_A-800

 

Brno Combo je standardně vybaveno moderními mechanickými mířidly s dopředu nakloněným plátkovým hledím s otvory pro zvětšení zorného pole při střelbě na pohyblivý cíl a s výškově stavitelnou muškou se světlovodným červeným vláknem. Pro montáž zaměřovacího dalekohledu je temeno hlavňové objímky opatřeno rybinovou drážkou unifikovaného evropského profilu (šířka 11 mm, délka 90 mm) s příčným středovým vybráním. Umístění základny hledí zaručuje bezproblémovou montáž všech zaměřovacích dalekohledů.

 

Podtrženo a sečteno, Brno Combo je konstrukčně originální, uživatelsky velice přívětivá, výkonná a elegantní lovecká zbraň, která si plně zaslouží nést legendární logo ZBROJOVKY BRNO a jistě upoutá velkou pozornost cílové skupiny zákazníků.

 

Brno Combo

ráže                                  12x76/308 Win, 30-06 Sprg (další kulové ráže se připravují)

celková délka                 1040 mm

délka hlavní                    600 mm

délka záměrné                320 mm

hmotnost nenabité zbraně        2,95–3,15 kg

Napsat komentář