CZ 75 TACTICAL SPORTS ORANGE

Ačkoliv se Česká zbrojovka Uherský Brod zaměřuje v prvé řadě na sériovou velkovýrobu, již od první poloviny 90. let minulého století tvoří nedílnou součást její nabídky také malosériově zhotovované pistole pro sportovní střelbu podle pravidel IPSC. V současnosti tyto zbraně patří k tomu nejlepšímu na trhu a jejich uživatelé z celého světa se pravidelně umísťují na nejvyšších příčkách nejprestižnějších klání. Česká zbrojovka ovšem nespí na vavřínech a své sportovní speciály průběžně zdokonaluje. Nejnovějším výsledkem tohoto vývoje je model CZ 75 TACTICAL SPORTS ORANGE.

 

Z první části názvu je jasně patrné, že konstrukčním východiskem této zbraně je zdařilá a oblíbená pistole CZ 75 TACTICAL SPORTS, která od svého uvedení na trh v roce 2005 sklízí velké úspěchy v IPSC divizi Standard. O kvalitě Tacticalu svědčí i to, že posloužil jako základ odvozené modelové řady CZ 75 TS CZECHMATE pro náročnou divizi Open.

 

Dovětek ORANGE indikuje, že jde o další ze sportovních pistolí, jimiž Česká zbrojovka reaguje na nejnovější trendy ve střelbě IPSC, kde se začíná stále víc akcentovat co nejsportovnější vzhled používaných zbraní. V praxi to znamená zejména víc pestrých barev. Tento postup už uherskobrodská firma uplatnila u modelu CZ 75 SP-01 SHADOW (provedení ORANGE) nebo pistoli CZECHMATE (verze PARROT). Trh zareagoval vstřícně, takže teď přichází oranžový TACTICAL SPORTS – u kterého ale nástup barevných doplňků představuje součást daleko většího počtu změn, z nichž některé jsou z uživatelského hlediska velice podstatné.

 

Na první pohled na modelu CZ 75 TACTICAL SPORTS ORANGE upoutají oranžové hliníkové střenky a navaděč zásobníku (trychtýř), doplněné stejně zabarvenou botkou zásobníku. Stejně jako u dalších barevných pistolí CZ jsou tyto prvky charakteristické a exkluzivní pouze pro tuto verzi a samostatně je nekoupíte.

 

CZ_75_Tactical Sport_orange_anfas-800

 

K novinkám, které nejsou hned vidět, ale v praxi je pocítíte a oceníte, patří v prvé řadě ručně lícovaná leštěná hlaveň, u níž se podařilo ve srovnání se základním provedením TACTICAL SPORTS dále zlepšit už tak skvělou přesnost. Hlavně modelu ORANGE se navíc vyrábějí z poněkud odlišného materiálu a byla také zesílena kulisa, což prodloužilo jejich životnost – to je pro aktivní sportovní střelce velmi důležitá přidaná hodnota. Rám má oproti výchozímu téeskurovněž upravený tvar. Na úchopových plochách je nově pojaté rýhování pro spolehlivý úchop za všech okolností. K němu přispívají již zmíněné ploché hliníkové střenky a opěrka pro palec. Celkově se dá mluvit o dalším zvýšení střeleckého komfortu.

 

Jak je u uherskobrodských sportovních speciálů této třídy zvykem, při výrobě modelu Orange se závěr ručně lícuje do rámu pro minimalizaci vůlí a dosažení maximálně spolehlivé funkce a přesnosti. Rychlé přebíjení umožňuje osvědčený trychtýř na ústí zásobníku. Vyladěná jednočinná spoušť (SA) v kombinaci s hranatým kohoutem zaručují bleskové odpálení přesně ve chvíli, kdy to střelecká situace vyžaduje.

 

Pistole CZ 75 TS ORANGE s mechanickými mířidly má mušku tvořenou 1mm červeným světlovodným vláknem (u této modelové řady novinka) a stavitelné hledí. Povrchová úprava rámu je provedena osvědčeným černým lakem s vysokou odolností proti otěru. Závěr je matně černěný. Pistole se dodává ve velkém plastovém kufru s výřezy pro uložení zbraně a příslušenství, které tvoří olej a sada tlumičů pro snížení zpětného rázu.

 

Zákazníci nepochybně ocení, že nový ORANGE nezůstává jen u obvyklé dvojice devítkových nábojů (9 mm Luger a 9x21), ale na trh současně vstupuje také verze v populární výkonné ráži 40 S&W.

 

Pistole CZ 75 TACTICAL SPORTS ORANGE je z rodu zbraní, které vycházejí z úspěšných modelů a přesně zacílenými úpravami klíčových detailů dostávají jejich vlastnosti opět o nějaký ten stupínek výš. V případě právě nastupujícího ORANGE tímto způsobem vznikl krásný a přitom vysoce efektivní sportovní nástroj, který má všechny předpoklady k tomu, aby svému majiteli přinesl spoustu střeleckého potěšení i úspěchů.

 

CZ_75_Tactical Sport_orange_3D-800

Napsat komentář