CZ 455 JAGUAR

Pod zvučným názvem Jaguar se skrývá další přírůstek do rychle košatější rodiny modulárních malorážek CZ 455, moderních a obchodně velice úspěšných nástupkyň legendární modelové řady CZ 452 ZKM. Konstrukční řešení této novinky vychází ze skutečnosti, že jde o zbraň pro lov na delší vzdálenosti. Česká zbrojovka Uherský Brod se navíc rozhodla dramatické označení podtrhnout decentním, přitom ale působivým zdobením. Výsledkem je jedna z nejelegantnějších sériově vyráběných malorážek posledních let.

 

Model CZ 455 Jaguar je určen pro lovce, myslivce a obecně střelce, kteří mají v úmyslu používat široce dostupný a ekonomicky nenáročný náboj 22 LR pro lov či přesnou střelbu na delší vzdálenosti, čímž se obvykle rozumí na více než 50 m. Pro tento účel je zbraň vybavena nadstandardně dlouhou, 726mm hlavní se 16palcovým stoupáním šestidrážkového vývrtu.

 

Delší hlaveň přináší v zásadě dvě hlavní výhody: jednak poněkud vyšší energii střely, jednak – a to je důležitější – lepší stabilitu právě při střelbě na větší vzdálenosti. To jsou velmi podstatné faktory, pokud zbraní ráže 22 LR míníte například tlumit škodnou.

 

Střelba na větší vzdálenost byla zohledněna i při řešení bukové pažby. Její základní tvar je převzat z provedení CZ 455 Standard (s délkou hlavně 525 mm), u modelu CZ 455 Jaguar se však vůbec poprvé v této řadě objevuje lícnice. S ní již tak vysoký uživatelský komfort současných malorážek CZ citelně stoupá, zamíření je rychlejší a spolehlivější, a to všechno se v konečném výsledku příznivě projevuje na přesnosti.

 

CZ_455_JAGUAR_3DA-800

 

Jak je u pušek CZ 455 s delšími hlavněmi zvykem, také Jaguar je opatřen ocelovým klapkovým hledím stavitelným po 25 metrech do 200 metrů. K jeho pozitivům kromě odolnosti patří především jednoduché a pohotové nastavení hlední dálky a přehledný záměrný obrazec. Při střelbě na větší vzdálenosti se ale spíše předpokládá použití zaměřovacího dalekohledu. Pro jeho montáž či pro uchycení lišty Weaver je určena standardizovaná 11mm rybina na temeni pouzdra závěru.

 

Zákazníci kromě toho jistě uvítají, že k modelu CZ 455 Jaguar se standardně dodává desetiranový zásobník. Použít je však možné všechny zásobníky pro čtyřistapadesátpětkovou rodinu.

 

V úvodu zmiňované zdobení má v prvé řadě podobu čtyř jaguářích drápů, které na krku pažby originálně nahrazují klasickou rybinu. Název Jaguar najdeme vypálený laserem na pravém boku pažby a na temeni hlavně před hledím. Poslední zdobný prvek pak představuje vypálený jaguár na spodní části předpažbí mezi předním poutkem a zásobníkovou šachtou.

 

A pak je tu ještě detail, který celé dílo završuje: stříbrný jazýček spouště, typický právě a pouze pro malorážku CZ 455 Jaguar. Samotný spoušťový mechanismus je jinak stejný jako u běžných čtyřistapadesátpětek s možností nastavení odporu v rozmezí 9 až 13 N.

 

Model CZ 455 Jaguar s impozantní celkovou délkou 1 191 mm a hmotností kolem 3 kilogramů je mimořádně krásná, přesná a v rámci možností daných použitou ráží i výkonná lovecká zbraň, pro kterou nepochybně zahoří srdce mnohých příznivců nestárnoucího náboje 22 LR – zejména pak milovníků přesné střelby a lovu na větší vzdálenosti. Pokud je nám známo, srovnatelně elegantní a kvalitní malorážku v dané cenové relaci na současném trhu nenajdete, takže Jaguaru z Uherského Brodu lze směle předpovědět zasloužený obchodní úspěch.

 

cz_455_JAGUAR_detail_1-800

Napsat komentář