Úspěch zbraní CZ na soutěži Annual Warrior Competition 2017

Ve dnech 30. dubna až 4. května se tým 102. průzkumného praporu Armády České republiky zúčastnil 9. ročníku mezinárodní soutěže speciálních jednotek Annual Warrior Competition 2017. Závody se konaly na základně KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center) v Ammánu, hlavním městě Jordánska. Tým České republiky byl pro tuto prestižní akci vybaven novými zbraněmi z produkce České zbrojovky a.s.

Závodům předcházely více než tři měsíce náročných příprav, při nichž členové českého týmu objeli mnoho různých střelnic a výcvikových zařízení armády i policie. Během této doby s vojáky úzce spolupracoval také tým specialistů České zbrojovky a.s. Vojákům byly představeny její nejnovější modely, kterými jsou útočná puška CZ BREN 2 a bezkohoutová pistole CZ P-10 C. Právě s těmito dvěma novinkami tým AČR v Jordánsku soutěžil.

Soutěže průzkumných, policejních a speciálních jednotek Warrior 2017 se zúčastnilo celkem 31 týmů ze 17 zemí a 4 kontinentů. Tato pestrost přispěla k porovnání a výměně zkušeností zejména mezi soutěžícími ze států, kteří mezi sebou nepřicházejí často do styku. Jednotlivé soutěžní úkoly se staly předmětem diskuzí o správně zvolené variantě jejich řešení, neboť bylo možné srovnávat využití různých postupů, odlišného povoleného materiálu a výbavy či jiné taktiky a přístupu k plánování.

Každý soutěžní den zahrnoval plnění dvou hlavních úkolů a několika doplňkových disciplín. Účastníci museli veškeré úkoly absolvovat v balistické vestě s hmotností více než 10 kg a v balistické přilbě. Český tým byl vybaven novou verzí nosného systému od firmy 4M Systems, sesterské společnosti České zbrojovky. Velký důraz byl při soutěži kladen na bezchybnou střelbu na dlouhé i krátké vzdálenosti, vždy po vydatné zátěži v podobě překonání množství překážek, a na řešení nepředvídatelných komplikací. Nedílnou součástí jednotlivých disciplín byl běh. Konec většiny situací pak byl zaměřen na transport raněného.

Tým České republiky byl velmi dobře připraven na střeleckou část, což potvrdilo první a třetí místo v soutěžích jednotlivců ve vložené střelecké disciplíně. Členové týmu AČR tuto soutěž stříleli s pistolí CZ P-10 C. Naši vojáci nezaostávali ani v rychlosti plnění úkolů v zastavěné oblasti. Největší úskalí pro vojáky AČR představoval transport raněného v různých situacích a přes různé překážky s využitím několika druhů nosítek. K tomuto účelu byla na soutěži využívána figurína zvaná DUMMY s hmotností od 70 do 120 kg. Protože se tato činnost v předešlých ročnících soutěže nevyskytovala, neměl na ni tým AČR dostatečně natrénováno.

V konečném pořadí obsadil 102. průzkumný prapor Armády České republiky v tvrdé konkurenci 31 elitních týmů 18. místo. Čeští vojáci si ze závodů odvezli mnoho cenných zkušeností a poznatků, které budou společně s novými trendy v maximální možné míře zavádět do výcviku.

Česká zbrojovka a.s. jako partner a sponzor soutěže Annual Warrior Competition 2017 děkuje organizátorům akce za přípravu závodu a týmu 102. průzkumného praporu za důstojnou reprezentaci českých ozbrojených sil a zbraní. Našim vojákům pak přejeme hodně úspěchů a štěstí nejen při dalších závodech, ale v ještě větší míře při každém ostrém nasazení.