Střelec společnosti CZ-USA vytváří nový zápis do Guinessovy knihy rekordů

Dave Miller ze společnosti CZ-USA vytvořil nový světový rekord v počtu sestřelených asfaltových terčů za hodinu poté, co dosáhl výsledku 3653 terčů za 60 minut, což je více než jeden terč za sekundu. Millerovy dílčí časy byly dokonce ještě rychlejší — průměrná doba mezi zásahy jednotlivých terčů byla pouhých 0,82 sekundy.

 

guinness-world-record-dave-miller-cz-usa

Dave Miller přijímá ocenění za vytvoření nového světového rekordu ve střelbě na asfaltové holuby od Alexe Angerta, zástupce Guinessovy knihy rekordů. (Foto: Brent Frazee)

 

Stříleje doslova od boku, jednačtyřicetiletý Miller nejenom, že překonal dosavadní rekord, ale překročil i svůj cíl. Původně měl v záměru sestřelit 3000 terčů za hodinu. Vyzbrojen 30 upravenými šestnáctirannými brokovnicemi CZ 712 a 4000 náboji a podporován armádou dobrovolných nabíječů, Miller dokázal vytvořit ještě vyšší světový rekord.

 

„Je to paráda, ale mám toho dost,“ svěřil se Miller novináři z Kansas City Star. „V takovémhle podniku hraje určitě největší roli vytrvalost. Po 40 minutách jsem už cítil únavu. Všechno mě bolelo. Ale pak mě zaplavil nával adrenalinu a jel jsem dál.”

 

Předchozí rekord ustavil exhibiční střelec John Cloherty v roce 1992. Nedávná změna pravidel jeho překonání ještě ztížila.

 

Miller se svěřil s tím, že nápad na vytvoření nového rekordu dostal, když sledoval televizní pořad o zápisech do Guinessovy knihy se svou přítelkyní a jejími dětmi. „Will, devítiletý syn mé přítelkyně, se na mě otočil a nadhodil výzvu: ,Co kdybys se svojí brokovnicí zkusil ten rekord v sestřelování holubů překonat?´ Chvíli jsme si s tím nápadem pohrávali a pak jsme se rozhodli oslovit vydavatele Guinessovy knihy,“ vysvětlil Miller a dodal, „Dohodli jsme se na obtížném, ale přesto dosažitelném světovém rekordu – sestřelení 3000 terčů za hodinu.“

 

guinness-world-record-dave-miller-cz-usa-2-800

Pohled na střelnici z výšky. (Foto: CZ-USA)

 

Nová pravidla jsou přísnější, zakazují střelbu z klidu a minimální vzdálenost holubů je 10 metrů. Počítá se také pouze jeden zásah na jeden výstřel.

 

„Vytvořili jsme nová pravidla, která zpřísňují vzdálenost a omezují počet sestřelených terčů na jeden výstřel,“ říká zástupce Guinessovy knihy rekordů. „I když úspěch John Clohertyho v naší databázi zůstane zapsán, veškeré příští pokusy o jeho překonání budou hodnoceny podle nových pravidel, která zajišťují spravedlivost, přesnost a dodržování postupů pro bezpečné zacházení se zbraní.“

 

„Společnost CZ-USA považuje úspěch Johna Clohertyho za mimořádný výkon a nesnaží se jej v žádném případě snižovat,” uvedla společnost v prohlášení.

 

S postupujícími minutami se nebe zatáhlo a schylovalo se k bouřce. Hromy ani blesky však Millera v žádném případě nevyvedly z klidu. „Vlastně to byla parádní střelba s těmi blesky na pozadí. Počasí mi nedělalo žádné starosti.“

 

 

Autor: Max Slowik

Datum: 18.5.2015

Odkaz: www.guns.com/2015/05/18/cz-usa-shooter-sets-new-guinness-world-record/